لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۳

همزمان با دیدار نمایندگان آمریکا و تروئیکای اروپا: فرانسه خواستار توقف فعالیت‌های مغایر برجام ایران شد


رابرت مالی نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران - آرشیو
رابرت مالی نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران - آرشیو

همزمان با حضور نماینده ویژه دولت آمریکا در فرانسه و گفت‌وگو با متحدان اروپایی واشینگتن درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران، پاریس از تهران خواست فعالیت‌های هسته‌ای خود را که به شکل بی‌سابقه‌ای در مغایرت با برجام تشدید شده است، متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت، برای ایران «فوری و حیاتی» است که فعالیت‌های شدید بی‌سابقه‌ای را که در نقض برجام انجام می‌دهد متوقف و فورا همکاری‌های همه‌جانبه را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ازسر بگیرد.

این اظهارات در حالی مطرح شد که رابرت مالی نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران در نشستی در پاریس با نمایندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان دیدار کرد؛ دیداری که به گفته وزارت خارجه فرانسه در یک زمان حیاتی و مهم برای نجات برجام انجام شد.

در واشینگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که ایالات متحده و شرکای آن در این مورد که «دیپلماسی همچنان مؤثرترین راه را برای پیشگیری قابل راستی‌آزمایی و دائمی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای فراهم می‌کند،» متحد هستند.

ند پرایس اضافه کرد، ما همچنین در این مورد اتحاد داریم که مذاکرات در وین باید هرچه زودتر ازسرگرفته شود و این که دقیقا از همان جایی که در ماه ژوئن متوقف شد، باید دنبال شود.

ایران و ایالات متحده شش دور مذاکره غیرمستقیم با هماهنگی اتحادیه اروپا در وین انجام داده است که در خرداد ماه به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. با وجود تشکیل دولت جدید، ایران هنوز تاریخ بازگشت خود به این مذاکرات را اعلام نکرده است.

در مذاکرات وین نمایندگان سایر اعضای باقی‌مانده برجام، یعنی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز حضور داشتند.

رابرت مالی پیش از سفر به اروپا، به خاورمیانه رفته و با مقام‌های ارشد امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی در همین ارتبط گفت‌وگو کرده بود. جزئیات زیادی از محتوای مذاکرات او منتشر نشده است، اما وزارت خارجه آمریکا آنها را مفید توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG