لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

خطیب‌زاده: منتظر اقدام عملی دولت آمریکا هستیم؛ تاکید دوباره پرزیدنت بایدن بر دیپلماسی


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی (آرشیو)
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی (آرشیو)

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید پس از خروج آمریکا از برجام تماس و گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی میان ایران و ایالات متحده در کار نبوده است. ایالات متحده بارها دیپلماسی را بهترین گزینه دانسته و خواستار بازگشت ایران به مذاکرات احیای برجام شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، سعید خطیب‌زاده در نشست خبری روز دوشنبه ۱۰ آبان اعلام کرد که مذاکرات میان ایران و چهار به علاوه یک برای اطمینان از بازگشت آمریکا به برجام «با نیت درست و شرایط و جزئیات قابل اعتنا» بود و «هنوز شرایط تغییر نکرده است.»

خطیب‌زاده با اشاره به خروج یک‌جانبه ایالات متحده از برجام و اعمال تحریم‌های بیشتر، گفت که فکر نمی‌کند «تا زمانی که این واقعیت‌ها روی زمین تغییر پیدا نکند» به هیچ شکلی «بین تهران و واشنگتن گفت‌وگویی برقرار شود.»

او همچنین با بیان این که «منتظر اقدام و عملی هستیم که ماه‌ها است به تعویق افتاده»، اقدامات پیگیری‌شده توسط دولت بایدن را مخالف نیت اعلام‌شده توسط جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دانست.

آقای سالیوان پیشتر گفته بود: «ما نشانه‌های مثبتی دیده‌ایم، اما گمان می‌کنم هنوز باید صبر کنیم و ببینیم آیا [مقامات جمهوری اسلامی] عملاً به میز مذاکره بازخواهند گشت؟ برای بازگشت دوطرف به برجام آماده‌ایم با حسن نیت مذاکره کنیم. امیدواریم آنها هم همین‌طور باشند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده روز یک‌شنبه «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران دانست و گفت که این کشور باید با «حسن نیت» به مذاکرات بازگردد.

پرزیدنت بایدن در پاسخ به دو پرسش در ارتباط با اظهارات مقام‌های ایرانی مبنی بر بازگشت تهران به مذاکرات تا پایان نوامبر و نیز اقدامات ایران در منطقه گفت، اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، مبنی بر خروج از برجام همچنان آسیب می‌رساند اما ایران برای عدم بازگشت خود باید هزینه اقتصادی بدهد.

او همچنین تاکید کرد ایالات متحده به اقدامات ایران در منطقه پاسخ خواهد داد.

XS
SM
MD
LG