لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

فانی: با چماق های زیرزمین وزارت آموزش و پرورش، معلمان معترض را کتک زدند


علی اصغر فانی وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران
علی اصغر فانی وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران

وزیر سابق آموزش و پرورش در مراسم تودیع خود از کتک خوردن معلمان معترض با چماق‌های وزارت آموزش و پرورش دولت قبل سخن گفت.

علی اصغر فانی، وزیر پیشین آموزش و پرورش که هفته گذشته جای خود را به فخرالدین دانش آشتیانی داد، روز دوشنبه ۱۷ آبان در مراسم تودیع خود گفت که در سه سالی که وزیر بود تلاش کرد تا فرهنگ امنیتی را از این وزارتخانه برچیند.

آقای فانی گفت: «خاطرمان هست با چماق هایی که در زیرزمین وزارتخانه بود در دولت قبل معلمان تجمع کننده را زدند و به چماق به دست ها در همان روز نهار دادند.»

وزیر پیشین آموزش و پرورش دولت روحانی به زمان وقوع این حادثه اشاره نکرد اما مهمترین برخورد شدید امنیتی، ضرب و شتم و بازداشت معلمان مربوط به اعتراض هفته معلم در سال ۱۳۸۸، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود.

در آن تجمع که چهاردهم اردیبهشت و همزمان با هفته معلم صورت گرفت، معلمانی که در مقابل وزارت آموزش و پرورش خواستار ملاقات با وزیر بودند توسط ماموران نیروی انتظامی و افراد لباس شخصی به شدت کتک خوردند.

این تجمع با هماهنگی کانون صنفی معلمان و دبیرخانه ‌شورای هماهنگی معلمان سراسر ایران و در اعتراض به اجرا نشدن قانون خدمات کشوری صورت گرفت. در جریان این تجمع تعدادی از معلمان بازداشت شدند و آزادی آنها تبدیل به یکی از خواسته‌های معلمان در تجمع‌های بعدی شد.

حال آقای فانی توضیح داده است که وزارت آموزش و پرورش در دولت قبل سیاست امنیتی را دنبال می‌کرد. به گفته او با چماق‌هایی که در زیرزمین این وزارتخانه نگهداری می‌شد، معلمان معترض را کتک می‌زدند.

وزیر پیشین آموزش و پرورش همچنین از تغییر ناگهانی در نظام آموزشی در سال ۱۳۹۱ انتقاد کرد و راه‌اندازی پایه ششم ابتدایی را دارای نواقض و عوارض فراوان عنوان کرد.

او گفت: «آموزش و پرورش در آن زمان به ۴۰ هزار نیروی انسانی نیاز داشت و بدون مقدمه کلاس ششم را فعال کرد. در رابطه با فضا ناچار شدند نمازخانه و انبارها را به کلاس درس تبدیل کنند و از دوران راهنمایی به ابتدایی نیرو آوردند.»

آقای فانی اضافه کرد: «کتاب ششم ابتدایی را من نمی‌دانم چگونه و با چه هدفی نگارش و نوشته شد؟ زمانی که من به وزارتخانه رفتم، چند روز به آغاز مهر مانده بود، مدیر کل ابتدایی وقت به من گفت که ۲۴ هزار معلم ابتدایی کم داریم.»

سیاست‌های دولت احمدی‌نژاد در حوزه آموزش و پرورش با انتقادات بسیاری مواجه شده بود. همزمان با تحولات در نظام آموزشی که به گفته منتقدان به سرعت و بدون برنامه ریزی صورت گرفت، برخورد امنیتی با معلمان نیز انتقادات فراوانی برانگیخت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG