لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

معلمان بار دیگر در شهرهای مختلف تجمع کردند


روحانی می گوید تجمع حق معلمان است اما همزمان معلمان احضار می شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

روز پنجشنبه تجمع سراسری معلمان در ده ها شهر ایران برگزار شد. این معلمان به آنچه دستمزدهای ناعادلانه می نامند، معترض اند. معلمان اعتقاد دارند، حقوق کارمندان دیگر وزارتخانه های دولت بیش از معلمان در آموزش و پرورش است.

با اینکه تجمع معلمان در سکوت برگزار شد، اما شماری از معلمان در ایران به نهادهای امنیتی احضار شدند. امسال بودجه سپاه پاسداران بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته اما آموزش و پرورش همچنان با کمبود بودجه درگیر است.

تجمع های امروز، سومین اعتراض سراسری معلمان است که به دعوت کانون صنفی معلمان ایران برگزار می‌شود.

پیش از این معلمان معترض دو بار دیگر در تاریخ‌های ۱۰ اسفند سال گذشته و ۲۷ فروردین امسال در شهرهای ایران به صورت همزمان تجمع کرده بودند. امروز هم علاوه بر تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، سنندج، اردبیل، بندرعباس و بروجرد شاهد گردهمایی اعتراضی معلمان بود.

خبر رسیده است که وزارت اطلاعات تعدادی از فعالان صنفی معلمان را احضار کرد و تنها به این شرط به آن‌ها اجازه داده شب به خانه بروند که تعهد دهند در تجمع سراسری امروز شرکت نمی‌کنند.

فشار بر فعالان صنفی معلمان درحالیست که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سه روز پیش تاکید کرده بود که حق اعتراض معلمین را به رسمیت می شناسد.

اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، مسعود زینال‌زاده و مجتبی قریشیان از جمله اعضای کانون صنفی معلمان هستند که احضار یا تهدید شده اند.

برخی فعالان صنفی معلمان مثل رسول بداغی مدتهاست زندانی هستند. با اینحال، کانون صنفی معلمان می گوید اعتراض شان صنفی ست و تا رسیدن به نتیجه ادامه می یابد.

XS
SM
MD
LG