لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

سه وزیر پیشنهادی دولت روحانی از مجلس رای اعتماد گرفتند


وزیران جدید ورزش، ارشاد و آموزش و پرورش، سلطانی فر، صالحی امیری و آشتیانی
وزیران جدید ورزش، ارشاد و آموزش و پرورش، سلطانی فر، صالحی امیری و آشتیانی

مجلس شورای اسلامی به سه گزینه حسن روحانی برای وزارت ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، و فرهنگ و ارشاد اسلامی رای اعتماد داد.

نمایندگان مجلس روز سه‌شنبه ۱۱ آبان پس از سخنرانی ورزای پیشنهادی و موافقان و مخالفان آنها، به مسعود سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان، فخرالدین دانش آشتیانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش و رضا صالحی امیری به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رای اعتماد دادند.

در حالیکه به نظر می رسید انتقادات تند علیه دانش آشتیانی و ارتباط دادن او به حوادث سال ۸۸ از سوی برخی از اصولگرایان منجر به رای نیاوردن او شود، علی لاریجانی رئیس مجلس در پایان جلسه رای اعتماد اعلام کرد که آقای دانش آشتیانی با ۱۵۷ رای موافق در مقابل ۱۱۱ رای مخالف از مجموع ۲۷۴ رای، به عنوان وزیر آموزش و پرورش رای کافی را به دست آورده است.

آقای آشتیانی دو سال پیش به عنوان وزیر علوم به مجلس نهم پیشنهاد شده بود اما رای کافی برای وزارت را به دست نیاورده بود.

در این بین سلطانی‌فر با ۱۹۳ رای موافق در مقابل ۷۲ رای مخالف و ۹ رای ممتنع بیشترین آرا را به دست آورد. صالحی امیری نیز با ۱۸۰ رای موافق، ۸۹ رای مخالف و ۶ رای ممتنع موفق شد به وزارت ارشاد راه یابد.

این دو وزیر نیز در آغاز به کار دولت آقای روحانی به عنوان گزینه های وزارت معرفی شده بودند اما موفق به کسب آرای کافی نشده بودند.

انتخاب وزرای جدید در پی استعفای همزمان علی جنتی، محمود گودرزی و علی اصغر فانی، وزیران پیشین ارشاد، ورزش و آموزش و پرورش صورت گرفت. از این وزرا، آقای جنتی با فشارها و حملات تند روحانیون و اصولگرایان تندرو روبرو بود. آقای گودرزی اختلافاتی را با بدنه ورزش کشور و همچنین برخی از اعضای دولت داشت، آقای فانی نیز در آستانه استیضاح در مجلس بود و با فساد مالی گسترده در صندوق ذخیره فرهنگیان روبرو شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG