لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

وزارت آموزش و پرورش خواستار آزادی معلمان زندانی شد


درخواست وزارت آموزش و پرورش برای آزادی معلمان زندانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش ایران روز چهارشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در نامه ای به دستگاه قضایی خواستار عفو معلمانی شده است که در روزهای اخیر بازداشت شده اند.

مصطفی ناصری زنجانی در مورد این بازداشتها گفته است «این معلمان از سال‌های قبل حکم داشته‌اند و در حال حاضر اجرا شده اما باید دوستان تدبیر می‌کردند و وقت دیگری را برای بازداشت‌ها انتخاب می‌کردند.»

در ماههای اخیر معلمان ایرانی در چند مرحله دست به اعتراضات سراسری زده اند که در پی آن روز ۳۰ فروردین علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران و روز چهارم خرداد، علی اکبر باغانی، نایب رئیس کانون صنفی معلمان ایران بازداشت شدند.

پیشتر علیرضا هاشمی وعلی اکبر باغانی به خاطر فعالیت های صنفی خود به ترتیب به ۵ و ۶ سال زندان محکوم شده بودند.

معلمان دیگری از جمله رسول بداغی، به دلیل فعالیت‌های صنفی خود از سال ۱۳۸۵ بدین سو زندانی شده‌اند. شمار دیگری از فعالان صنفی معلمان نیز در ماههای اخیر به وزارت اطلاعات احضار شده اند.

احمد مدادی عضو پیشین کانون صنفی فرهنگیان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت «اعتراضات صنفی معلمان و در پی آن بازداشت معلمان باعث شد ، وزارت آموزش و پرورش در دی ماه گذشته خواستار آزادی معلمان شود ، اما به نظر نمی رسد اظهارات اخیر معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش مربوط به نامه جدیدی در این ارتباط باشد.»

دهم اسفند سال گذشته ، ۲۷ فروردین و ۱۷ اردیبهشت امسال معلمان در شهرهای مختلف ایران به صورت همزمان تجمع کردند.

این تجمع‌ها به دعوت شورای هماهنگی کانون صنفی معلمان ایران برگزار شد. معلمان از جمله به پایین بودن دستمزشان معترضند.

برخورد با فعالان صنفی معلمان در حالی صورت می گیرد که مقامات ایران از جمله حسن روحانی ، رییس جمهوری ایران حق اعتراض برای معلمان را به رسمیت شناخته اند.

به گفته آقای مدادی، این که مقامات دولتی از برسمیت شناختن اعتراضات معلمان می گویند و همزمان فعالان صنفی معلمان روانه زندان می شوند، با انتقاد جامعه فرهنگی ایران روبرو شده، و خواست این جامعه از دولتمردان پی گیری آزادی معلمان زندانی و برآوردن خواستهای صنفی معلمان است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش ایران در ارتباط با اعتراضات صنفی معلمان گفته است «اگر کسی حرف حق بزند، نمی‌توانیم بگوییم چرا حرف زدی؟ ما به تجمع‌کنندگان حق می‌دهیم.»

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG