لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

گروهی از زندانیان سیاسی از اعتراضات اخیر معلمان حمایت کردند


حمایت گروهی از زندانیان سیاسی از اعتراضات اخیر معلمان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

حمایت گروهی از زندانیان سیاسی از اعتراضات اخیر معلمان

یازده نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج با صدور بیانیه‌ای از اعتراض‌هایی اخیر معلمان در شهرهای مختلف ایران حمایت کرده و خواستار بهبود وضعیت معلمان شدند.

هفته گذشته اعتراضات سراسری معلمان نسبت به وضعیت معیشتی خود در چند شهر ایران منجر به تعطیلی کلاس‌های درس شد .

در بیانیه این گروه از زندانیان سیاسی درباره اعتراضات اخیر صنفی معلمان آمده است: «پشتیبانی از اعتصابات و اعتراضات دموکراتیک راه حل ریشه‌ای همه مشکلات و معضلات تحمیلی و طبیعی است».

امضا کنندگان این نامه، ایجاد و تقویت تشکل‌های صنفی و سیاسی، گسترش تجمعات اعتراض‌آمیز و دموکراتیک و اعتصابات سراسری، پرهیز از انفعال و ایجاد اتحاد و امید در همۀ طبقات اجتماعی را راه حل مشکلات فعلی جامعه ایران دانسته‌اند .

کانون صنفی معلمان ایران پیشتر از تحصن و اعتصاب سراسری و خودجوش معلمان ایران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، یعنی ۳۰ دی و اول بهمن، خبر داده و دلیل آن را وضعیت معیشت آموزگاران عنوان کرده بود.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا نیز در این باره نوشت که معلمان معترض در دو روز یاد شده در برخی مدارس تهران، قزوین، شیراز و سقز سر کلاس‌ حاضر نشدند.

در شاهرود و مریوان نیز تجمع‌هایی مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شد.

شاهد علوی، دبیر اسبق انجمن صنفی معلمان کردستان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این اعتراض‌ها با استقبال خوبی از سوی معلمان مواجه شده است .

به گفته آقای علوی، سرکوب نهادهای صنفی معلمان در ایران باعث شده است که اعتراض‌های اخیر نه به صورت سازمان یافته بلکه خودجوش صورت گیرند .

وبسایت کانون صنفی معلمان ایران شعبه تهران درباره اعتراض‌های اخیر معلمان نوشته است: «در برخی از نواحی گزارش‌هایی مبنی بر برخوردهای توهین‌آمیز و ارعاب مدیران مدارس و احضار و تهدید برخی از همکاران از سوی حراست رسیده است. از جمله در شهرستان‌های رباط کریم اسلام شهر و شهرقدس. شایان ذکر است این مسوولان و مدیران اغلب بازماندگان دوره ریاست جمهوری قبلی هستند و هنوز نگاه امنیتی وپادگانی به مدارس و آموزش وپرورش دارند».

افزایش حقوقی که دولت برای معلمان در نظر گرفته تنها ۱۴ درصد است، در حالی که به گفته این معلمان معترض، نرخ تورم بیش از ۲۰ درصد است.

پیشتر یک فعال حقوق صنفی معلمان در این باره به خبرگزاری ایلنا گفته بود «در حالی که بودجه برخی نهادهای خاص در سال آینده بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده، معلوم نیست چرا دولت حقوق معلمان را فقط ۱۴ درصد افزایش می دهد».

دولت حسن روحانی با کسری بودجه شدیدی روبرو است، اما بودجه برخی نهادهای نظامی برای سال آینده افزایش چشمگیری داشته است.

یازده زندانی سیاسی زندان رجایی شهرکه درمیان آنها نام حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی و شاهرخ زمانی ،فعال کارگری نیز دیده می شود درباره اعتراضات اخیر معلمان نوشته‌اند: «ما زندانیان سیاسی وظیفۀ خود می‌دانیم در این جنبش نافرمانی مدنی و ملی از خواسته‌های معترضان پیشتیبانی کنیم».

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG