لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

سه وزیر کابینه روحانی رفتند و سه سرپرست آمدند؛ تردید بین استعفا یا برکناری


جای خالی گودرزی و جنتی در جلسه کابینه
جای خالی گودرزی و جنتی در جلسه کابینه

با معرفی سه سرپرست جدید، جایگزینی سه عضو کابینه حسن روحانی قطعی شد. وزیر آموزش و پرورش که برخلاف وزیر ورزش و وزیر ارشاد حاضر به استعفا نشده بود و در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت حضور داشت، به گزارش برخی رسانه‌های ایران از سوی حسن روحانی برکنار شده است.

در شرایطی که دولت حسن روحانی در اقدامی عجیب از اطلاع‌ رسانی شفاف و دقیق درباره تغییرات کابینه خودداری می‌کند، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در جلسه روز چهارشنبه ۲۸ مهر حضور پیدا نکردند.

همزمان ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت گزارش داده که سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد به عنوان سرپرست این وزارتخانه انتخاب شده است.

آقای صالحی در حوزه علمیه درس خوانده و دکترای فلسفه دارد.

همچنین سید نصرالله سجادی به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان انتخاب شده است. او که پیش از این معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای این وزارتخانه بود در آبان ۱۳۹۲ به عنوان گزینه وزارت ورزش و جوانان از سوی حسن روحانی به مجلس معرفی شد اما نتوانست رای اعتماد کسب کند. پیش از او، مسعود سلطانی‌فر و سیدرضا صالحی امیری هم موفق به کسب رای اعتماد مجلس برای این سمت نشده بودند.

اما وزارت آموزش و پرورش که اکنون سید محمد بطحایی را به عنوان سرپرست در راس خود می‌بیند، وضعیت پیچیده‌تری دارد.

علی اصغر فانی که پیش از این یک بار استیضاح شده و دوباره رای اعتماد گرفته بود، در آستانه استیضاح مجدد قرار داشت اما به نظر می‌رسد که تمایلی برای استعفا نداشت.

او روز چهارشنبه در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی نوشت که آمادگی پاسخگویی در جلسه استیضاح را دارد اما در عین حال برای «هرگونه تصمیم» حسن روحانی در مورد ادامه کارش «اعلام آمادگی» می‌کند.

خبرگزاری‌های ایران تفاسیر متفاوتی از این نامه داشتند و برخی آن را به استعفا تعبیر کردند اما برخی خبر دادند که در پی این نامه، رئیس جمهوری ایران تصمیم به برکناری فانی گرفته است.

تغییرات صورت گرفته در کابینه در شرایطی صورت می‌گیرد که کمتر از یک سال به عمر دوران ریاست جمهوری حسن روحانی باقی است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG