لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

آیت الله خامنه‌ای منتقدان داخلی آزمایش های موشکی را به خیانت متهم کرد


آقای خامنه ای گفته منتقدان داخلی آزمایشهای موشگی اگر از روی آگاهی گفته باشند، خیانت است.
آقای خامنه ای گفته منتقدان داخلی آزمایشهای موشگی اگر از روی آگاهی گفته باشند، خیانت است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران به شدت از مخالفان داخلی آزمایش‌های موشکی انتقاد کرد.

آیت الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۱ فروردین در سخنانی در جمع مداحان از این گفته که دنیای فردا دنیای مذاکره است نه موشک انتقاد کرد و گفت که این حرف اگر از روی ناآگاهی گفته شده باشد که ناآگاهی است اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است.

آیت الله خامنه ای با بیان اینکه امروز هم روزگار مذاکره است هم موشک گفت: "اگر جمهوری اسلامی صرفاً به دنبال مذاکره و مبادله اقتصادی و حتی علم و فناوری برود اما توان دفاعی نداشته باشد حتی دولت‌های کوچک نیز به خود اجازه می‌دهند ایران را تهدید کنند."

این سخنان در حالیست که به تازگی توئیتی از اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شده بود که نوشته بود: "دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست، نه موشک‌ها..."

این گفته آقای هاشمی با واکنش تند رسانه‌های وابسته به نهادهای امنیتی و نظامی مواجه شد. حال پس از یک هفته، به نظر می رسد آیت الله خامنه‌ای به این سخنان واکنش نشان داده است.

آقای خامنه ای با اشاره به اینکه نباید طوری وانمود شود که انگار با مذاکره مخالفت است و افزود: "با گفت و گوی سیاسی مخالف نیستم، البته نه با همه. در سطح مسائل جهانی با گفت و گوی سیاسی موافقم."

انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از منتقدان آزمایش‌های موشکی ایران در حالیست که به تازگی آمریکا و سه کشور اروپایی در نامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند که در مقابل این آزمایش‌ها واکنش نشان دهد.

در این نامه آمده است که موشک های آزمایش شده اخیر ایران قابلیت حمل کلاهک هسته ای داشته و آزمایش آنها "در مغایرت با" قطعنامه شورای امنیت و "بی اعتنایی" به آن محسوب می‌شود.

سپاه پاسداران ایران روز ۱۹ اسفند ماه اعلام کرد که در جریان رزمایش خود دو موشک بالیستیک با برد ۱۷۰۰ کیلومتر و دو هزار کیلومتر شلیک کرده است.

ایران می‌گوید این آزمایش‌های موشکی جنبه دفاعی داشته و هیچکدام از موشک ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند.

XS
SM
MD
LG