لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

روحانی: با موشک‌هایمان قصد تجاوز به کشورهای همسایه را نداریم


Catholic Sorbs, wearing traditional costumes, take part in the annual Corpus Christi mass in Crostwitz, Germany.
Catholic Sorbs, wearing traditional costumes, take part in the annual Corpus Christi mass in Crostwitz, Germany.

رئیس جمهوری ایران در آخرین جلسه هیات دولت با اشاره به آزمایش موشکی اخیر ایران، گفت این آزمایش تنها برای تقویت توان دفاعی ایران است و تهدیدی برای همسایگان نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی گفت: "ما با موشک‌مان به هیچ عنوان قصد تجاوز به هیچ کشوری به ویژه همسایگان خود نداشته‌ایم، نداریم و نخواهیم داشت و سلاح‌های ما صرفاً برای دفاع از ملت و کشورمان است."

رئیس جمهوری ایران از بی نتیجه بودن نشست شورای امنیت درباره آزمایش های اخیر موشکی ایران، ابراز خوشحالی کرد. حسن روحانی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت از اینکه کسانی که پرونده آزمایش موشکی ایران را به شورای امنیت بردند ناامید برگشتند، خوشحال است.

او گفت: "دنیا به آنها پاسخ منفی داد و اعلام کرد که فعالیت ایران صرفا دفاعی برای حراست و حفاظت از کشور است."

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه ۲۴ اسفند، موضوع آزمایش موشک‌های بالستیک در رزمایش موشکی ایران را بررسی کرد.

در این نشست در حالیکه آمریکا، بریتانیا و فرانسه ایران را به بی‌توجهی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متهم کردند، نماینده روسیه این اقدام ایران را نقض قطعنامه شورای امنیت ندانست و با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران مخالفت کرد.

با این حال آمریکا معتقد است که موشکهای بالستیک آزمایش شده قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند و از این روز قطعنامه شورای امنیت نقض شده است. بریتانیا نیز از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارشی درباره پرتاب این موشک ها توسط سپاه آماده کند.

سپاه پاسداران هفته گذشته در جریان رزمایش موشکی خود چند موشک بالستیک با برد بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر آزمایش کرد.

یکی از خبرگزاری‌های ایران گزارش داد که روی یکی از موشک ها جمله معروف آیت الله خمینی که گفته بود "اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود" به زبان عبری نوشته شده بود.

انتشار این خبر واکنش تند مقامات اسرائیل و ایالات متحده را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG