لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

شلیک دو موشک بالستیک توسط سپاه با شعار "اسرائیل باید از جهان محو شود"


آزمایش موشک بالستیک قدر توسط سپاه پاسداران
آزمایش موشک بالستیک قدر توسط سپاه پاسداران

سپاه پاسداران اعلام کرد که در جریان رزمایش خود دو موشک بالستیک شلیک کرده است. خبرگزاری فارس می گوید روی یکی از این موشک ها عبارت مشهور آیت الله خمینی که "اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود" به زبان عبری نوشته شده بود.

خبرگزاری‌های ایران چهارشنبه ۱۹ اسفند گزارش دادند که موشک قدر اچ با برد حدودا ۱۷۰۰ کیلومتر و موشک قدر اف با برد حدودا ۲۰۰۰ کیلومتر از ارتفاعات البرز شلیک شده و پس از طی ۱۴۰۰ متر به اهدافی در سواحل مکران در جنوب شرق ایران برخورد کرده است.

شلیک تمرینی این موشک ها در حالی صورت گرفته است که روز پیش از آن، در پی انتشار اخبار مربوط به رزمایش موشکی سپاه، مقامات آمریکایی از تحت نظر گرفتن این رزمایش و احتمال ارسال پرونده ایران به شورای امنیت خبر دادند.

آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، در پی توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی، از سوی شورای امنیت ممنوع شده است.

واکنش ها در آمریکا

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز گذشته با صدور بیانیه‌ای در واکنش به رزمایش موشکی سپاه پاسداران گفت که ایران به خاطر نادیده گرفتن محدودیت‌های اعمال شده بر موشک‌های بالیستیک که همچنان پابرجاست، باید با عواقب فوری واکنش آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد رو به رو شود.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید نیز روز سه‌شنبه درباره رزمایش موشکی سپاه گفت که آمریکا در حال ارزیابی و بررسی اطلاعات در این باره است.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد که اين اقدامات نقض توافق اتمی جامعه بین الملل با ایران نیست، اما می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل باشد. به گفته او اگر بررسی‌های آمریکا ثابت کند که ایران موشک بالستیک پرتاب کرده است، مراتب را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح خواهد کرد و در سطح بین‌المللی یا بطور یکجانبه واکنش نشان خواهد داد.

موشکی برای هدف قرار داد اسرائیل

در پی شلیک دو موشک دوربرد قدر در ایران، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران روز چهارشنبه گفت که ایران شروع کننده جنگ نیست اما نمی خواهد غافلگیر شود.

او با بیان اینکه ایران دشمنی اسرائیل را جدی گرفته است گفت: "علت اینکه موشک‌های دو هزار کیلومتری طراحی کردیم، برای هدف قرار دادن دورترین دشمن یعنی رژیم صهیونیستی است."

آزمایش‌های موشکی طی سالهای گذشته یکی از نگرانی های غرب نسبت به ایران بوده است. اگر چه در پی اجرای توافق هسته‌ای، تحریم‌های بین المللی علیه ایران لغو شد اما ایالات متحده آمریکا برخی از تحریم‌های دیگر را حفظ کرده است.

آمریکا تهدید کرده است که در صورت آزمایش موشکی که موجب نقض قطعنامه شورای امنیت شود، موضوع را در شورای امنیت بررسی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG