لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

نامه آمریکا و اروپا: آزمایش‌ اخیر موشکی ایران مغایر قطعنامه‌ شورای امنیت است


سپاه پاسداران ۱۹ اسفند از آزمایش دو موشک بالیستیک خبر داد. روی یکی از آنها به عبری نوشته بود "اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود."
سپاه پاسداران ۱۹ اسفند از آزمایش دو موشک بالیستیک خبر داد. روی یکی از آنها به عبری نوشته بود "اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود."

ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن در نامه‌ای مشترک به دبیرکل سازمان ملل متحد، آزمایش‌های اخیر موشک‌های بالیستیک در ایران را مغایر قطعنامه شورای امنیت در تایید توافق تاریخی اتمی سال گذشته دانسته‌اند و گفتند این موشک ها قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای داشتند.

خبرگزاری رویترز عصر سه‌شنبه در گزارشی اختصاصی از نیویورک نوشت، در این نامه که نسخه‌ای از آن به رؤیت این خبرگزاری رسیده، گفته شده آزمایش اخیر موشک بالیستیک ایران، شامل موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بوده، که این "در مغایرت" با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و ایران با این اقدام به قطعنامه "بی اعتنایی" کرده است.

در این نامه با اشاره به این که موشک‌های بکار گرفته شده در آزمایش‌های اخیر ایران "ذاتا قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارند،" از شورای امنیت خواسته شده به منظور ارائه "پاسخ مناسب" به عدم پایبندی ایران به تعهداتش، تشکیل جلسه دهد.

علاوه بر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، "رومان اویارزون مارکزی" سفیر اسپانیا در این سازمان نیز مخاطب نامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان است. به این دلیل خطاب نامه به سفیر اسپانیا است که او از سوی شورای امنیت به عنوان تسهیل کننده اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، که ژوئیه سال گذشته تصویب شد، تعیین شده است.

سپاه پاسداران ایران روز ۱۹ اسفند ماه اعلام کرد که در جریان رزمایش خود دو موشک بالیستیک شلیک کرده، که به گزارش خبرگزاری فارس روی یکی از آنها به زبان عبری نوشته شده بود "اسرائیل باید از نقشه جهان محو شود." اقدامی که با واکنش‌ جهانی روبرو شد و به گفته سخنگوی کاخ سفید آمریکا هرچند نقض توافق اتمی نیست، اما می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت باشد.

ایران می‌گوید این آزمایش‌های موشکی جنبه دفاعی داشته و هیچکدام از موشک ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اواخر اسفند ماه گفت تهران شلیک آزمایشی دو موشک بالستیک توسط سپاه را نقض قطعنامه شورای امنیت نمی‌داند.

پیش از آن نیز در اواسط مهر ماه وزیر دفاع ایران از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید دوربرد زمین به زمین به نام "عماد" خبر داد، که آن هم با واکنش منفی جهانی روبرو شد و تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه موشکی ایران به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG