لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

واکنش های بین المللی به اقدام "تحریک آمیز" سپاه پاسداران


تصویر گرفته شده از خبرگزاری فارس که شلیک یک موشک زمین به زمین بالیستیک را نشان می دهد.
تصویر گرفته شده از خبرگزاری فارس که شلیک یک موشک زمین به زمین بالیستیک را نشان می دهد.

مقامات آمریکا و برخی کشورهای دیگر به رزمایش سپاه پاسداران در شلیک موشک‌های بالستیک واکنش نشان داده اند. در کنگره آمریکا شماری از قانونگذاران آمریکایی خواستار اعمال تحریم های جدید علیه ایران شده اند.

ناظران می گویند سپاه پاسداران دست به اقدامی زده است که ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که ایران را از آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، منع می کند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز چهارشنبه ابراز نگرانی کرد که "دشمن" روی مسئولان سیاسی ایران "تاثیر بگذارد" تا آزمایش‌های موشکی را به تاخیر بیندازند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا
جان کری، وزیر خارجه آمریکا

جان کری

ایران می داند که اقدامش، ناقض (قطعنامه) شورای امنیت سازمان ملل متحد است. همچنین بر اساس توافق (اتمی) تحریم ها بر پرتاب موشک های ایران به مدت هشت سال باقی می ماند. پس در حالی که ایران توافق اتمی را نقض نکرده است، اما پرتاب موشک ها ایده آمده در توافق را نقض کرده است. بدون شک، اگر این تایید شود، اطمینان دارم که اقدام ایران، تدابیر بیشتر ایالات متحده و احتمالا دیگران را در پی خواهد داشت.

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا
باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

باب کورکر

ایران به خاطر نادیده گرفتن محدودیت های اعمال شده بر موشک های بالیستیک که همچنان پابرجاست، باید با عواقب فوری واکنش آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد رو به رو شود. دولت باراک اوباما، پس از اقدامات مکرر موشکی ایران در پاییز گذشته، برای واکنش نشان دادن تعلل کرد و شورای امنیت نیز از واکنش نشان دادن به این موارد خودداری کرد، این عدم واکنش، نباید دیگر تکرار شود.

پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا
پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا

پل رایان

قانونگذاران باید فشار برای وضع تحریم‌های جدید علیه تهران را ادامه دهند تا رژیم ایران خشونت و رفتار تحریک آمیز علیه آمریکا و متحدانش را خاتمه بدهد.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه
جان مک کین، سناتور جمهوریخواه

جان مک کین

می خواهم نگرانی خود را در مورد رفتار بی ثبات کننده رژیم ایران ابراز کنم، که از زمان توافق اتمی ژوئیه گذشته، نه بهتر، که بدتر شده است. ایران به پرتاب چندین موشک بالیستیک اقدام کرده است که به گفته وزارت خارجه آمریکا، نقض قطعنامه شورای امنیت است...من نمی دانم کدام بدتر است، اقدام آیت الله که به خاطر اقدام تحریک آمیز، زشت، و خطرناک سپاه در بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی، به سینه نیروهای سپاه مدال زد، یا اقدام شرم آور و خطرناک مقامات ارشد دولت (آمریکا) در محکوم نکردن آن. چنین سکوتی، باعث قدرت گرفتن میانه روها در ایران نمی شود، بلکه باعث جسورتر شدن قلدرهای ایران می شود. و هر اقدام تحریک آمیز ایران اگر بدون مخالفت رو به رو شود، ممکن است که به یک درگیری گسترده تری منجر شود.

سناتور مارک کرک، جمهوریخواه
سناتور مارک کرک، جمهوریخواه

مارک کرک

عضو جمهوریخواه سنای آمریکا در بیانیه ای خواستار اعمال "تحریم های فلج کننده" جدید علیه ایران شد. مارک کرک اقدام جدید موشکی ایران را "تهدید کننده" خواند.

اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

اد رویس

"کاخ سفید به جای محکوم کردن قاطع آزمایش های خطرناک موشکی ایران در تلاش است تا توجیه کند چگونه ایران توافق ناقص هسته ای را نقض نخواهد کرد. تهران وعده اوباما مبنی بر مقابله با اعمال خطرناک و نامشروع ایران را به تمسخر گرفته است.

وزارت خارجه اسرائیل
وزارت خارجه اسرائیل

وزارت خارجه اسرائیل

اسرائیل پرتاب موشک ها از سوی ایران در روزهای اخیر را محکوم می کند. موشک های پرتاب شده، بخش های وسیعی از خاورمیانه و کل کشور اسرائیل را پوشش می دهد. "فرمانده نیروهای سپاه پاسداران هم گفت بخش عمده زرادخانه موشکی ایران، اسرائیل را پوشش می دهد." ایران به نادیده گرفتن تقاضاهای جامعه بین المللی و به دستیابی به قابلیت های تهاجمی، ادامه می دهد. به نظر می رسد "حمله خنده ای" ظریف و روحانی، چیزی فراتر از سرپوش گذاشتن روی "نیات واقعی رژیم آیت الله" نیست.

XS
SM
MD
LG