لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

دفاع ظریف از آزمایش موشکی ایران؛ "قطعنامه شورای امنیت نقض نشده است"


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، شلیک آزمایشی دو موشک بالستیک در آزمایش موشکی سپاه را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نمی داند.

آقای ظریف که در سفر آسیا و اقیانوسیه به سر می‌برد، روز دوشنبه ۲۴ اسفند در گفت و گو با رادیو نیوزیلند در پاسخ به سوالی درباره آزمایش‌های موشکی اخیر ایران، گفت که برنامه موشکی ایران از مصادیق توان دفاعی است و ایران به آن نیاز دارد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: "تهران با این آزمایشها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض نکرده است و بنابراین نباید به خاطر این فعالیت‌هایش تحریم شود."

این سخنان آقای ظریف در حالیست که طی روزهای گذشته برخی از مقامات غربی نسبت به آزمایش موشک‌های بالستیک ایران ابراز نگرانی کرده و از احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران سخن گفتند.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه در این باره گفت که آزمایش‌های موشکی اخیر ایران قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض می‌کند و ایران احتمالا به خاطر این آزمایش‌ها با تحریم مواجه می‌شود.

آمریکا اعلام کرده است که موضوع آزمایش های موشکی ایران را در شورای امنیت مطرح خواهد کرد.

ژان مارک ارو، وزارت خارجه فرانسه هم درباره تحریم احتمالی ایران به دلیل آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور هشدار داد و گفت که در صورت لزوم تحریم‌هایی در سطح اروپا علیه ایران وضع خواهد شد.

با این حال محمد جواد ظریف به رادیو نیوزلند گفت که تجهیزات موشکی ایران دفاعی است و ارتباطی با تسلیحات هسته‌ای ندارند. او گفت که موشک‌های آزمایش شده با هدف حمل کلاهک‌های هسته‌ای مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند.

این سخنان وزیر امور خارجه ایران، با مخالفت ضمنی جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا مواجه شد. خانم بیشاپ گفت که هر آزمایش موشکی نگرانی ها را بالا می برد.

وزیر خارجه استرالیا گفت که این اقدامات به کاهش تنش ها در منطقه کمکی نمی کند.

سپاه پاسداران هفته گذشته در جریان رزمایش موشکی خود، دو موشک بالستیک قدر با برد ۱۷۰۰ کیلومتری و ۲۰۰۰ کیلومتری شلیک کرد.

خبرگزاری فارس گزارش داد که روی یکی از موشک‌ها جمله معروف آیت الله خمینی که گفته بود "اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود" به زبان عبری نوشته شده بود.

این موضوع واکنش تند برخی از قانونگذاران آمریکا را نیز در پی داشت و آنان از دولت خواستند تا تحریم جدید علیه وضع کند.

XS
SM
MD
LG