لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

آمریکا: آزمایش موشکی ایران را دوشنبه در شورای امنیت مطرح می‌کنیم


سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت آمریکا خواستار تشکیل جلسه درباره آزمایش موشکی ایران شده است.
سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت آمریکا خواستار تشکیل جلسه درباره آزمایش موشکی ایران شده است.

ایالات متحده آمریکا در جلسه هفته آینده شورای امنیت سازمان ملل متحد،‌ موضوع آزمایشهای موشکی اخیر ایران را مطرح خواهد کرد.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در مقر سازمان ملل در نیویورک در بیانیه ای اعلام کرد ما موضوع این آزمایش های خطرناک را در جلسه شورای امنیت که به درخواست آمریکا تشکیل می شود، مطرح می کنیم و با اعضا درباره آن همفکری می کنیم.

پاور افزود:‌ این شلیک‌ها، نشان می دهد همکاری با شرکایمان در سرتاسر جهان برای آرام و تضعیف کردن برنامه موشکی ایران لازم است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل افزود مقام‌های نظامی ایران بارها تاکید کرده‌اند که این موشک‌ها برای نابودی اسرائیل ساخته شده‌اند. این تهدید آشکار یک عضو سازمان ملل و یکی از نزدیک‌ترین متحدانمان را محکوم می‌کنیم."

هفته پیش ایران در قالب یک رزمایش چند موشک بالستیکی آزمایش کرد. این رزمایش توسط سپاه پاسداران برگزار شد و در روز آخر این رزمایش، دو موشک بالستیک شلیک شد.

براساس تحریم های سازمان ملل، ایران از آزمایش موشک های بالستیک منع شده است چون این موشک ها قابلیت کلاهک اتمی دارند. در مقابل اما مقام های جمهوری اسلامی ایران می گویند هدف از این آزمایشها، بررسی توان دفاعی ایران است.

این سومین آزمایش موشکی ایران بعد از توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک است. در دفعات قبلی هم گفته شد این آزمایش ها می تواند نقض توافق هسته ای باشد اما تاکنون اقدام جدی علیه ایران صورت نگرفته است و جمهوری اسلامی هم آزمایشات موشکی را حق طبیعی خود عنوان می کند.

در سالهای اخیر کشورهای غربی ایران را متهم کرده اند قصد دارد با آزمایش موشک های برد بلند، اسراییل را تهدید کند.

با این حال، خبرگزاری فارس گزارش داد که روی یکی از این دو موشک به زبان عبری جمله مشهور آیت الله خمینی درج شد که "اسراییل باید از نقشه جهان محو شود."

پیشتر برخی تحلیلگران به صدای آمریکا گفتند آزمایش موشک بالستیک آنهم با شعار روی آن برای تضعیف موضع حسن روحانی است تا یک تهدید برای اسراییل. با اینحال تاکنون چند کشور غربی به آزمایش موشکی ایران واکنش نشان داده اند.

با این حال، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه گفت که آزمایش موشکی ایران در تضاد با قطعنامه های سازمان ملل و توافق ایران و کشورهای پنج به علاوه یک نیست.

XS
SM
MD
LG