لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

روحانی: علاقمند به ادامه تنش با عربستان نیستیم


حسن روحانی در کنفرانس خبری در اسلام آباد پاکستان
حسن روحانی در کنفرانس خبری در اسلام آباد پاکستان

حسن روحانی گفت جمهوری اسلامی ایران مایل به ادامه تنش با عربستان سعودی نیست.

رئیس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه هفتم فروردین در کنفرانس خبری در پایتخت پاکستان، ایران و عربستان را از کشورهای تاثیرگذار در منطقه و جهان اسلام دانست و گفت: "علاقمند به ادامه تنش با عربستان نیستیم."

آقای روحانی اضافه کرد: "بنابراین اگر مشکلی بین دو کشور است باید حل و فصل شود. کشورهایی که تاکنون تلاش کرده‌اند به حل این تنش کمک کنند از جمله کشور پاکستان، ما همواره به این تلاش‌ها پاسخ مثبت داده‌ایم."

روابط ایران و عربستان که با تشدید بحران در سوریه و یمن تیره شده بود، در پی اتفاقاتی نظیر مرگ زائران ایرانی در حج سال گذشته و حمله معترضان به اعدام یک روحانی شیعه به سفارت عربستان سعودی در تهران، به تنش کشیده شد.

اوایل دی ماه گذشته در تهران معترضان به اعدام شیخ نمر، یک روحانی شیعه توسط عربستان سعودی، به سفارت این کشور حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. عربستان در پی این حادثه روابط خود با ایران را قطع کرد.

مقامات عربستان سعودی ایران را به مداخله در امور کشورهای منطقه و ایجاد ناامنی متهم می کنند اما ایران می گوید که عربستان از گروه‌‌های تکفیری و اسلامگرایان تندرو در منطقه حمایت می‌کند تا همپیمانان خود را به قدرت برساند.

در پی اوج گیری تنش میان دو کشور، برخی از کشورها از جمله پاکستان که روابط بسیار خوبی با عربستان سعودی دارد، برای میانجیگری بین دو کشور تلاش کردند اما عربستان اعلام کرده است که برای بهبود روابط به تغییر رفتار ایران بیشتر نیاز است تا میانجیگری دیگران.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود در اسلام آباد اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک مسیر درستی برای حل و فصل مشکلات دو کشور پیدا شود.

او در مورد سوریه نیز گفت که امیدوار است آتش بس میان نیروهای دولتی و معارضان (بجز داعش و جبهه النصره) ادامه پیدا کند و زمینه ادامه مذاکرات را فراهم کند. روحانی از اینکه رابطه‌ای بین ایران و عربستان وجود ندارد تا در مورد مسائل منطقه‌ای نظیر بحران سوریه گفت و گو کنند ابراز تاسف کرد.

ایران و عربستان در بحران سوریه در دو سوی مخالف یکدیگر قرار گرفته‌اند؛ ایران از حامیان اصلی دولت بشار اسد است در حالیکه عربستان خواستار کناره گیری اسد از قدرت است و از مخالفان او حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG