لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۳۷

سخنگوی وزارت خارجه ایران: "شرایط طبیعی" فراهم نشود امکان برگزاری حج وجود ندارد


مرگ صدها زائر در جریان مراسم حج سال گذشته

با وجود این که رئیس سازمان حج و زیارت ایران "امیدوار" است زائران ایرانی در مراسم حج امسال حضور داشته باشند اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که اگر "شرایط طبیعی" فراهم نشود امکان برگزاری حج وجود ندارد.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۶ اردیبهشت اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران خود را موظف به برگزاری حج برای شهروندان خود می‌داند اما انجام حج در سال جاری "منوط به آن است که روال طبیعی توافق‌ها بین سازمان حج ایران و حج سعودی طی شود و امکان برگزاری عزتمندانه و مبتنی بر حقوق بدیهی حجاج ایرانی فراهم شود."

آقای جابری انصاری، دولت عربستان سعودی را به برخورد "غیرمنطقی" و سیاسی متهم کرد و گفت: " ما هیچ خواسته فوق‌العاده‌ای فراتر مسئولیت‌های بدیهی کشور میزبان نداریم و این خواسته‌ها شامل تامین امنیت حجاج و مسائل کنسولی و اجرایی حج است. اگر این امور با برخورد غیرمنطقی دولت عربستان سعودی مواجه شود مسئولیت اعزام نشدن زائران ایرانی به حج بر عهده دولت عربستان است."

همزمان سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران خبر داد که در مذاکره با مقامات سعودی، ۲۰ پیشنهاد مشخص برای تامین امنیت زائران ایرانی ارائه شده است.

به گفته آقای اوحدی، ایران منتظر پاسخ عربستان به درخواست‌های ایران است و هیات ایرانی بار دیگر برای مذاکره به عربستان سفر خواهد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران تاکید کرد: " کاملا به اقامه حج تمتع امیدواریم و آنچه تا امروز دیده‌ایم، برآیند مذاکرات مثبت است".

به گفته او سهمیه ایران برای حج امسال، ۶۴ هزار نفر است اما تاکنون ۱۷ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

به دنبال حمله به مراکز دیپلماتیک سعودی در ایران و قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران در دی ماه ۱۳۹۴، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان اعلام کرده بود که با این وجود، سفر زائران ایرانی به این کشور مانعی ندارد.

سال گذشته آزار جنسی دو نوجوان ایرانی و کشته شدن ده ها زائر ایرانی در دو حادثه مرگبار در جریان مراسم حج، باعث کاهش تمایل برای سفر حج در ایران شد؛ اما مقامات ایران با وجود لغو سفرهای "حج عمره" اصرار دارند امکان حضور در "حج تمتع" برای زائران ایرانی فراهم شود.

مشاهده نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG