لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

محمدعلی جعفری از تمدید ریاست خود برای ۳سال دیگر بر سپاه پاسداران خبر داد


آقای جعفری، ۵۹ ساله و از سال ۸۶ به فرماندهی سپاه پاسداران رسید.
آقای جعفری، ۵۹ ساله و از سال ۸۶ به فرماندهی سپاه پاسداران رسید.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تمدید سه ساله فرماندهی خود بر این نهاد نظامی از سوی آیت الله خامنه‌ای خبر داد.

رسانه‌های ایران روز سه‌شنبه ۱۳ تیر گزارش دادند که محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه در مراسم معارفه فرمانده جدید سپاه تهران، گفت که رهبر جمهوری اسلامی حکم خود او را نیز برای سه سال دیگر تمدید کرده است.

تمدید حکم فرماندهان سپاه در حالیست که منصوبان آیت الله خامنه‌ای معمولا بیش از ۱۰ سال در سمت خود باقی نمی‌مانند. محمد علی جعفری سال ۸۶ جایگزین یحیی رحیم صفوی در فرمانده کل سپاه پاسداران شد. پیشتر آقای رحیم صفوی هم خود در دو دوره پنج ساله، جانشین محسن رضایی در سپاه شده بود.

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه نگار، درباره دلایل احتمالی تمدید سه ساله فرماندهی جعفری در سپاه به صدای آمریکا گفت که او در سال‌های اخیر موفق به هدایت و گسترش پروژه‌های امنیتی، اقتصادی سیاسی و فرهنگی سپاه شده و به نوعی دولت موازی را پیش برد.

این روزنامه نگار گفت: «خروجی این رویکرد را می‌توان در تقابل حداکثری سپاه با دولت روحانی و جنگ علنی لفظی فرمانده سپاه با رئیس جمهور دانست. تمدید حکم جعفری به این معناست که رهبر از تداوم این شکاف و رویکرد کنونی سپاه به مثابه دولت موازی رضایت کافی دارد.»

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار: تمدید حکم جعفری به این معناست که رهبر از تداوم این شکاف و رویکرد کنونی سپاه به مثابه دولت موازی رضایت کافی دارد

به گفته رضا حقیقت‌نژاد، پیام دیگر این حکم آن است که آیت الله خامنه‌ای برای رسیدن به موازنه قوای سیاسی مدنظر خویش که پس از شکست اصولگرایان در انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شوراها اندکی بهم خورده، ترجیح می دهد از طریق نهادهای نظامی و همچنین دستگاه قضایی، خلا غیبت سیاسی اصولگرایان را جبران کند.

این روزنامه نگار معتقد است که سردار جعفری در این زمینه کارنامه و آینده خوبی دارد.

در دوره فرماندهی محمد علی جعفری بر سپاه پاسداران رویدادهای مهمی در ارتباط با این نهاد نظامی رخ داد؛ از مهندسی انتخابات در سال ۸۸ گرفته تا توسعه فعالیت‌های اقتصادی و مالکیت شرکت‌های دولتی.

سپاه همچنین دایره فعالیت نیروی قدس را توسعه داد و نفوذ خود در کشورهای منطقه نظیر عراق و سوریه را افزایش داد.

همچنین برنامه‌های موشکی سپاه با شتاب بیشتری پیگیری شد. در حوزه فرهنگی نیز برنامه‌های سپاه توسعه یافت و این نهاد نظامی صاحب خبرگزاری، روزنامه و دیگر رسانه‌های آنلاین شد.

حال فرمانده سپاه اعلام کرده است که رهبر جمهوری اسلامی حکم او را برای دست کم سه سال دیگر تمدید کرده است. هنوز دفتر آیت الله خامنه ای خبری در این باره منتشر نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG