لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۱

ایران می گوید محدودیت ۲هزار کیلومتری موشکها را رعایت می کند


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران می گوید این کشور حد و مرز برای برنامه موشکی ایران را رعایت می کند.

در اطلاعیه ای که خبرگزاری های ایران به نقل از حسن فیروزآبادی منتشر کرده اند، وی تاکید کرد ایران "دو حد مرز" را در برنامه موشکی خود رعایت می کند.

آقای فیروزآبادی این دو حد و مرز را چنین شرح داده است: "یکی آنچه در برجام در مورد منع طراحی هسته‌ای آمده است و دومی برد دو هزار کیلومتر موشک را که قبلا نیز همه مسئولین کشور این حدود را اعلام کرده‌اند.

فعالیت موشکی ایران از نکات مورد اختلاف ایران و غرب بوده است. کشورهای غربی در قطعنامه های سازمان ملل، ایران را از آزمایش موشک های دور برد که قابلیت حمل کلاهک اتمی دارند منع کرده اند.

بعد از توافق جامع هسته ای ایران با جامعه جهانی، برخی فرماندهان نظامی در ایران اعلام کردند برغم توافق، ایران برنامه موشکی خود را متوقف نمی کند. حتی بعضی نمایندگان مجلس در نامه ای خواستار انجام آزمایش موشکی توسط نیروهای نظامی و بویژه سپاه پاسداران شدند.

پیش از این، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در واکنش به محدودیت برنامه موشکی ایران گفته بود که برد موشک‌های سپاه را فقط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند و موشک‌های برد دو هزار کیلومتر هم به اسرائیل می‌رسد.​

برخی رسانه های ایران گزارشهایی منتشر کرده اند که براساس آن بعضی مدل‌های موشک‌های جمهوری اسلامی ایران برد سه هزار کیلومتری هم دارند. خبرگزاری مهر سال ۹۲ خبرداده بود که برخی موشک‌های ایران با برد سه هزار کیلومتری، می‌توانند نقاط دوردست آسیا و اروپا را هدف قرار دهند.

شورای امنیت سازمان ملل، پیش از این از ایران خواست تا هشت سال پس از "روز قبول توافق"هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای صورت ندهد.

XS
SM
MD
LG