لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

ادعای فرمانده بسیج ایران: جاسوسان از شخص جان کری دستور می گیرند


محمدرضا نقدی، فرمانده نیروهای بسیج در ایران
محمدرضا نقدی، فرمانده نیروهای بسیج در ایران

فرمانده نیروهای بسیج مدعی دستگیری "جاسوسان برانداز" شد که به گفته او "تحت مدیریت شخص جان کری" در ایران فعالیت می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، محمدرضا نقدی فرمانده سازمان بسیج در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر ری گفت: "آمریکا بیش از دو میلیارد دلار بودجه سری برای براندازی جمهوری اسلامی اختصاص داده که ۲۰۰ میلیون دلار آن صرفا تحت مدیریت شخص جان کری هزینه می‌شود."

او با اشاره به دستگیری‌های انجام شده در "فعالیتهای اطلاعاتی اخیر" مدعی شد که "بعضی از جاسوسان دستگیر شده، تنها با یک واسطه از شخص جان کری دستور می‌گرفتند."

به گفته فرمانده سازمان بسیج، افراد دستگیر شده از جنس "جاسو‌س‌های خبرچین" نبوده بلکه "جاسوسانی آموزش‌دیده برای عملیات" بوده‌اند.

ممکن است اشاره آقای نقدی به دستگیری چهار روزنامه‌نگار باشد که از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام همکاری با "دولت‌های متخاصم غربی" دستگیر شده‌اند.

روز چهارشنبه نیز علیرضا رحمانی، سخنگوی فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روزنامه‌نگاری را "پوشش مناسبی برای جاسوسی" دانسته و هشدار داده بود که دستگیری روزنامه‌نگاران ادامه پیدا خواهد کرد.

محمدرضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج در سخنرانی خود با استفاده از واژگان مدنظر رهبر جمهوری اسلامی مانند "خطر نفوذ" و " بزک کردن چهره آمریکا" گفت: "دولتمردان آمریکا آنقدر بی‌چشم و رو هستند که در همان حالی که شبانه‌روز برای مذاکره و گرفتن عکس یادگاری با مسئولین کشور ما در راستای موجه نشان دادن چهره کریهشان منت‌کشی و التماس می‌کنند، همزمان عملیات براندازی را نیز شخصا بر عهده دارند."

این مقام ارشد نظامی ایران با اشاره به وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: "همین آقایی که پشت میز مذاکره لبخند می‌زند و کم مانده برای مذاکره اشک شوق هم بریزد، ۳۴ پروژه براندازی را شخصا برنامه‌ریزی کرده و در حال مدیریت و هدایت آنهاست."

آیت‌الله خامنه‌ای به تازگی تاکید بسیاری بر خطر "نفوذ دشمن" دارد. دستگیری روزنامه‌نگاران نیز پس از آن صورت گرفت که محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران با استناد به سخنان رهبر جمهوری اسلامی از "فتنه نفوذ" خبر داد و عنوان کرد که باید "جلوی برخی از کارهایی که انجام می‌شود" گرفته شود.

این دستگیری‌ها با انتقاد رئیس جمهوری ایران مواجه شد و آن را برخوردی جناحی و سیاسی نامید. اما آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارم آذر در جمع فرماندهان سپاه و بسیج این انتقاد را رد کرد و تاکید کرد "نفوذ جریانی و شبکه‌ای" خطرناک‌ترین روش نفوذ است که از سوی "دشمن" و به وسیله "پول و جاذبه‌های جنسی" صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG