لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

دولت ایران و پیچیدگی های نظامی-صنعتی سپاه پاسداران


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (چپ) و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران - ۲۴ شهریور ۱۳۹۴
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (چپ) و محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران - ۲۴ شهریور ۱۳۹۴

خلاصه مقاله آلکس وطنخواه در فارین افیرز

حسن روحانی رییس جمهوری ایران از زمانی که روی کار آمد تلاش های محتاطانه ای را برای عقب نشاندن مجموعه نظامی صنعتی سپاه پاسداران انجام داد. اما رهبران سپاه نسبت به روحانی و نگاه او به آینده ایران پس از تحریم ها خوش بین نیستند. سپاه از رزمایش های نظامی و پرتاب موشک گرفته تا بازداشت شهروندان دوتابعیتی از شرمنده کردن رییس جمهوری برای نمایش محدودیت حوزه قدرتش به جهان خارج ابایی ندارد.

بخش عمده رسانه های تندرو که در دست سپاه هستند، حسن روحانی و گروه او را نفوذی هایی برای استحاله هویت انقلابی ایران از درون معرفی می کنند.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، از انتقاد از دولت روحانی ابایی ندارد. اما روحانی با وجود مباحثات بر سر توافق هسته ای در مجموع از حمایت رهبر جمهوری اسلامی برخوردار بوده است.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و فرمانده کل قوا نیز، که حمایت تمام عیاری از سپاه نشان می دهد، در دوره ریاست جمهوری خود در زمان جنگ ایران و عراق، رابطه خوبی با سپاه نداشت.

جدا کردن سپاه از خامنه ای آزمون دشوار پیش روی روحانی است.

تصمیم محمدجواد ظریف به کنار گذاشتن حسین امیر عبدالهیان، معاونت عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران، که روابط نزدیکی با قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، دارد از جمله تحرکات دولت روحانی برای تحکیم قدرت داخلی دیده می شود.

اما امیرعبدالهیان بلافاصله به عنوان مشاور علی لاریجانی رییس مجلس منصوب شد. این امر نشان دهنده چالش دشوار پیش روی روحانی است.

این چالش ها در تلاش بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در مقابل سپاه در پروژه های نفت و گاز هم قابل مشاهده است.

با نزدیک شدن به پایان دوره اول ریاست جمهوری روحانی، عملکرد او مجموعه ای از دستاوردهای مثبت و منفی بوده است. اگر روحانی در قدرت بماند پرسش مطرح این است که فرماندهان سپاه تا کجا حاضرند با «شیخ دیپلمات» همراه شوند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG