لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

روایت جهانگیری از فساد مالی دیگری در زمان تحریم: ۳۰ میلیون دلار گم شد


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران از گم شدن ۳۰ میلیون دلار در دولت گذشته خبر داد.

آقای جهانگیری سه شنبه شب، سوم شهریور در سفر به قزوین با انتقاد از کسانی که عملکرد دولت در مبارزه با فساد را زیر سوال می‌برند، به یکی از موارد فساد اقتصادی اشاره کرد و گفت: "زمانی گروهی تصمیم گرفتند که در دوران تحریم از یکی از کشورهای خارجی پول بیاورند. در بانک مرکزی آنجا ۱۳۰ میلیون دلار تحویل آن‌ها دادند و همان‌طور در هواپیما نشستند و وقتی به ایران بازگشتند ۱۰۰ میلیون دلار به بانک مرکزی تحویل دادند. وقتی هم پرسیده می‌شود که ۳۰ میلیون دلار چه شد می‌گویند نمی‌دانیم گم شده است. تا این لحظه هم گم شده است."

اسحاق جهانگیری گفت که این مسئله را "به دلیل آزرده نشدن" خاطر مردم مطرح نکرده بود.

این مقام دولت ایران سپس به طلب دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری دولت از بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: "جوانی در زمان تحریم‌ها گفت این پول را بدهید تا بدهی دولت به پیمانکاران را بپردازم، بعد مدعی شد که بانک من تحریم شده نمی تواند پول را بدهم، در صورتی که چنین نبود."

او دولت را در مبارزه با ستاد مصمم دانست و گفت که این پرچم را زمین نمی گذارد، در حالیکه به گفته او منتقدان دولت که "روی موضوع حقوق‌های میلیونی معرکه گرفتند"، موضوع بابک زنجانی را باز نکردند تا معلوم شود چطور چنین اتفاقی افتاد.

دولت حسن روحانی بارها با مطرح کردن پرونده‌هایی از دولت گذشته، دولت احمدی نژاد و اصولگرایان حامی او را به دست داشتن در فسادهای مالی سازماندهی شده متهم کرده است. این در حالیست که در پی روشن شدن حقوق‌های بالا و چندین میلیونی برخی از مدیران دولتی، اصولگرایان و منتقدان دولت روحانی، مسئولان دولتی را به نقش داشتن در فساد مالی متهم کردند.

XS
SM
MD
LG