لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۸

سازمان اطلاعات سپاه مدیرعامل پیشین بانک ملت را بازداشت کرد


همزمان با انتشار اخبار جدیدی درباره برخورد با مدیرانی که حقوق بالا دریافت کرده اند، گزارشها از بازداشت علی رستگار سرخه‌ای، مدیرعامل پیشین بانک ملت توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای رستگار سرخه‌ای به دستور مرجع قضایی و به دلیل فعالیت گسترده در یک باند سازمان یافته فساد بانکی بازداشت شده است.

علی رستگار سرخه ای مدیر عامل پیشین بانک ملت
علی رستگار سرخه ای مدیر عامل پیشین بانک ملت

​معاون بین‌الملل مدیرعامل معزول بانک ملت نیز بازداشت شده است.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران یک باند سازمان یافته فساد بانکی را در ایران کشف کرده که رستگار سرخه‌ای و معاونش از اعضای اصلی این باند هستند.

پیشتر، در پی افشای پرداخت های نامتعارف به گروهی از مدیران دولتی، آقای رستگار سرخه ای به همراه مدیران سه بانک دیگر از سمت خود استعفا داده بود.

همزمان، محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی ایران خواسته است که فهرست دریافت کنندگان حقوق‌های غیرمتعارف را در اختیار دادستانی قرار دهد.

این درخواست در حالیست که رئیس جمهوری ایران پیشتر اعلام کرده بود که دریافت کنندگان حقوق غیرمتعارف استعفا داده‌ یا عزل شده‌اند و بخشی از حقوق های دریافت شده به خزانه دولت بازگردانده شده است. با این حال به نظر می‌رسد که دادستانی در پی برخورد قضایی با مدیرانی است که حقوق بالا دریافت کرده‌اند.

دریافت حقوق‌های بالا عمدتا در زیر مجموعه وزارت اقتصاد و دارایی، در میان مدیران بانکها و بیمه‌ها صورت گرفت و موجب جنجال بسیار در فضای سیاسی و رسانه ای ایران شد. رهبر جمهوری اسلامی نیز از مسئولان خواست که با عزل مدیران و بازگرداندن این پول ها به موضوع رسیدگی کنند.

با این حال رئیس جمهوری ایران بخشی از جنجال بر سر فیش‌های حقوقی را دستاویزی برای فراموش کردن فساد های میلیاردی گذشته دانست. آقای روحانی گفت که حقوق های بالا تنها به قوه مجریه اختصاص نداشته و شامل همه نهادهای عمومی بوده است.

جنجال فیش های حقوقی در مورد مدیران دولتی در حالی صورت گرفته است که برخی، فرماندهان سپاه را به دریافت حقوق های بالا متهم می کنند. پیشتر سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه گفته بود به خاطر "معذوریت‌های حفاظتی" نمی تواند فیش حقوقی اش را منتشر کند.

XS
SM
MD
LG