لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

بریتانیا: ایران یکی از اصلی‌ترین حامیان نظامی روسیه است


قطعات جمع‌آوری شده موشک‌های روسی که به خارکف در اوکراین، اصابت کرد - ۳ دسامبر ۲۰۲۲
قطعات جمع‌آوری شده موشک‌های روسی که به خارکف در اوکراین، اصابت کرد - ۳ دسامبر ۲۰۲۲

بر اساس به‌روزرسانی اطلاعات وزارت دفاع بریتانیا که شنبه در توییتر منتشر شد، ایران از زمان حمله به اوکراین به یکی از حامیان اصلی نظامی روسیه تبدیل شده است.

به گفته این وزارتخانه، حمایت ایران از روسیه احتمالا افزایش خواهد یافت، زیرا «روسیه در تلاش است تا تسلیحات بیشتری از جمله صدها موشک بالستیک به دست آورد. روسیه در ازای آن به احتمال زیاد سطح بیسابقه‌ای از پشتیبانی نظامی و فنی را به ایران ارائه می‌کند که روابط آنها را متحول می‌سازد.»

این وزارتخانه گفت: «روسیه به احتمال زیاد بخش زیادی از انبار موشک‌های بالستیک کوتاه برد اس‌اس- ۲۶ خود را که کلاهک ۵۰۰ کیلوگرمی با برد تا ۵۰۰ کیلومتری حمل می‌کند را مصرف کرده است».

وزارت دفاع بریتانیا، افزود: «اگر روسیه موفق شود تعداد زیادی از موشک‌های بالستیک ایران را وارد خدمت کند، احتمالا از آنها برای ادامه و گسترش حملات خود علیه زیرساخت‌های ملی حیاتی اوکراین استفاده خواهد کرد.»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت واشنگتن عمیقا نگران «تعمیق و مشارکت دفاعی رو به رشد» بین ایران و روسیه است و ایالات متحده از ابزارهای خود برای مختل کردن این روابط استفاده خواهد کرد.

او گفت که دولت ایالات متحده همچنین از کشورهای شریک می‌خواهد تا در مورد شراکت روسیه و ایران بحث و بررسی کنند.

  • جنایات جنگی روسیه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در کنفرانس بین‌المللی روز جمعه در کی‌یف برای حفاظت از بشریت در برابر جنایات تجاوزکارانه، گفت که یک دادگاه قانونی باید روسیه را در برای جنایات جنگی‌اش پاسخگو کند. وی همچنین ۱۰ نکته از فرمول صلح اوکراین را تشریح کرد.

او گفت: «از امنیت هسته‌ای تا احیای تمامیت ارضی کشورمان، از امنیت انرژی تا بازگشت همه اسیران جنگی و اخراج شدگانی که در خاک روسیه نگهداری می‌شوند.» او افزود: «ما باید پرچم اوکراین را به همه شهرها و مناطق اوکراین باز گردانیم، باید از شناسایی مسئولیت واقعی دولت تروریستی در این جنگ اطمینان حاصل کنیم و باید امنیت همه نسل‌های اوکراینی را پس از پایان این جنگ تضمین کنیم.»

رولا خلف، سردبیر «فایننشال تایمز»، روز شنبه، گفت: «زلنسکی آمده است تا شجاعت و پایداری این افراد را به تصویر بکشد. به همین دلیل هیئت تحریریه ما او را به عنوان شخصیت سال انتخاب کرد.»

مجله تایم نیز زلنسکی را به عنوان شخصیت سال خود انتخاب کرد.

رئیس جمهوری اوکراین در جریان رویداد مجله تایم روز جمعه در مورد افراد و اتفاقات قابل توجه سال ۲۰۲۲ که به زلنسکی و روح اوکراین اختصاص داشت، گفت: «نمایندگی مبارزات اوکراینی‌ها و روح اوکراین باعث افتخار است». او از همه برای حمایت از کشورش تشکر کرد.

کرملین گفت که انتخاب تایم «روس هراسی» بوده است.

  • کمک آمریکا به اوکراین

بر اساس یادداشتی که روز جمعه از سوی کاخ سفید منتشر شد، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دور جدیدی از کمک‌های نظامی ۲۷۵ میلیون دلاری به اوکراین را صادر کرد و قابلیت‌های جدیدی برای شکست پهپادها و تقویت پدافند هوایی ارائه کرد.

بر اساس این یادداشت، این بسته همچنین شامل راکت‌ها برای سامانه موشکی توپخانه با تحرک بالا (HIMARS) ساخت لاکهید مارتین، ۸۰ هزار گلوله توپ ۱۵۵ میلیمتری، خودروهای نظامی هاموی و حدود ۱۵۰ ژنراتور است.

این بیست و هفتمین برداشت از اختیارات ریاست جمهوری برای اوکراین است که به ایالات متحده اجازه می‌دهد تا در واکنش به شرایط اضطراری، تجهیزات و خدمات دفاعی را به سرعت و بدون تایید کنگره منتقل کند.

ایالات متحده از آغاز دولت بایدن مجموعا، ۲۰ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین تعهد کرده است. ایالات متحده از سال ۲۰۱۴، تقریباً ۲۲ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین کرده است و از آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه این کمک‌ها بیش از ۱۹ میلیارد دلار بوده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG