لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۳

استقرار موشک‌اندازهای روسی در نیروگاه زاپوریژیا؛ نقض «مقررات ایمنی هسته‌ای» توسط روسیه


نمایی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا از شهر نیکوپل در سوی دیگر رود دنیپرو. ٢٢ اوت ٢٠٢٢
نمایی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا از شهر نیکوپل در سوی دیگر رود دنیپرو. ٢٢ اوت ٢٠٢٢

شرکت اوکراینی «انرژواتم» می‌گوید روسیه با استقرار چندین موشک‌انداز در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، تمام مقررات ایمنی هسته‌ای و تشعشعی را زیر پا گذاشته است.

بنا بر اعلام این شرکت دولتی اوکراینی، این تسلیحات «در نزدیکی واحد نیروگاه شماره ۶ در کنار منطقه ذخیره‌سازی خشک سوخت هسته‌ای مصرف‌شده، جایی که قبلا در یک محل مخفی ساختارهای حفاظتی را ساخته بودند، قرار داده شده و روسیه تمام مقررات نظام ایمنی‌ هسته‌ای و تشعشعی را زیر پا گذاشته است.»

به گفته این شرکت، «محتمل‌ترین» سناریویی که روسیه با این پرتابگرها در نیروگاه برای آن آماده می‌شود «گلوله‌باران کرانه مقابل دنیپر، به ویژه نیکوپل و مارگانتس ... با استفاده از پوشش واحدهای برق و انبار سوخت هسته‌ای مصرف شده است.»

به گفته «انرژواتم»، روسیه از همان ابتدای حمله به اوکراین از زاپوریژیا برای «اهداف نظامی» استفاده کرده است.

شرکت هسته‌ای اوکراین می‌گوید: «ما بار دیگر خواستار ایجاد یک منطقه امن در داخل و اطراف این نیروگاه برای غیرنظامی کردن و تخلیه کامل آن هستیم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز پنجشنبه در سخنرانی روزانه خود گفت که احکامی را به افتخار چهار افسر پلیسی که روز چهارشنبه در مین‌‌گذاری‌های روسیه در منطقه خرسون جان باخته‌اند، امضا کرده است.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: «این افسران پلیس پس از به انجام رساندن یکی از وظایف خود، زمانی که سلاح و مهمات را از مخفیگاه اشغالگران که بسیاری از آنها در منطقه خرسون باقی مانده بود، خارج کردند، به یک تله مین برخورد کردند. این نمونه‌ای از تروریسم روسیه است که باید در سال‌های آتی با آن مقابله شود.»

نیروهای روسیه و اوکراین روز پنجشنبه در مناطق حساس شرقی و جنوبی اوکراین، که مسکو در جنگ ۱۰ ماهه خود سعی در الحاق آنها داشته است، جنگیدند.

درگیری در سراسر خط مرزی در منطقه دونتسک ادامه داشت و یک مقام اوکراینی گفت که شهر آودیوکا در خط مقدم جبهه صبح پنجشنبه توسط تانک‌های روسی گلوله‌باران شد.

سرهی هایدای، فرماندار منطقه لوهانسک اوکراین، در توصیف حملات روسیه گفت که روسیه نیروهای بیشتری را در نزدیکی شهر لیسیچانسک مستقر کرده تا روستای بیلوهوریوکا را تصرف کند.

یک مقام اوکراینی نیز گفت که در یک حمله در شهرک باخموت و سایر بخش‌های منطقه دونتسک که همسایه لوهانسک است، ۹ غیرنظامی کشته شدند. نیروهای اوکراینی با پرتاب رگباری از موشک‌ها با آنها مقابله کردند.

ستاد کل ارتش اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد، در شهر ملیتوپل اوکراین در منطقه زاپوریژیا که تحت کنترل روسیه در مسیر تدارکاتی به کریمه است، مقامات روسیه مستقر در منطقه مردان در سنین جنگی را برای بسیج احضار کردند.

ستاد کل ارتش اوکراین همچنین گفت که روسیه از روز چهارشنبه همراه با ۱۶ حمله هوایی و هفت حمله موشکی، ده‌ها حمله را نیز با استفاده از موشک‌اندازها انجام داده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از زمان حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته اظهارات متناقضی را درباره اهداف این جنگ بیان کرده است، اما اکنون مشخص شده که اهداف او شامل گسترش مرزهای روسیه بوده است.

پوتین روز چهارشنبه گفت که جنگ یک «فرایند طولانی» خواهد بود، اما تاکید کرد که روسیه با ضمیمه کردن خاک اوکراین از نظر جغرافیایی بزرگتر شده است. این اظهارات پوتین به ادعاهایی اشاره‌ دارد که او سپتامبر گذشته مطرح کرد و با مخالفت جامعه بین‌المللی رو‌به‌رو شد. پوتین در آن زمان گفته بود که چهار استان اوکراین اکنون بخشی از روسیه هستند.

پوتین گفت، هر چند روسیه تمام قلمرو مورد ادعای خود در اوکراین را کنترل نمی‌کند، اما «این نتیجه‌ای چشمگیر است.» او دریای آزوف را «دریای داخلی» خود توصیف کرد که اکنون به روسیه و قلمرو تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین - از جمله شبه جزیره کریمه اوکراین که روسیه آن را در سال ۲۰‍۱۴ تصرف کرد - محدود شده است.

زلنسکی می‌گوید نیروهایش در نهایت روسیه را از تمام سرزمین‌های تصرف شده از جمله کریمه بیرون خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG