لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

اوکراین می‌گوید ایران هنوز موشک بالستیک به روسیه تحویل نداده است


مشاور ارشد رئیس جمهوری اوکراین گفت که ایران تاکنون موشک‌های بالستیک به روسیه تحویل نداده و ممکن است به دلیل فشار دیپلماتیک و آشفتگی سیاسی داخلی، این کار را انجام ندهد.

به نقل از روزنامه گاردین، میخائیلو پودولیاک گفت: «نیروهای روسی، اولین سری پهپادهای ایرانی را تمام کرده‌اند و در انبار، فقط موشک‌های کروز خود را برای «دو یا سه» حمله دیگر در اختیار دارند.»

روسیه با پیشنهاد خرید موشک‌های ایرانی به دنبال پر کردن زرادخانه خود است.

در بازدید ماه نوامبر نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه از تهران، گزارش شد که موشک‌هایی در لیست خرید وی وجود دارد.

مشاور رئیس‌ جمهوری اوکراین افزود: «این معامله هنوز به نتیجه نرسیده است و ایران تحت فشار دیپلماتیک بزرگی قرار گرفته و اعتراضات داخلی نیز فشار بر دولت را افزایش داده است.»

او گفت: «دولت ایران در حال از دست دادن کنترل خود بر جامعه ایران است و مشکلات داخلی آنها در حال افزایش است. به همین دلیل است که آنها وقت معامله با روسیه را ندارند و این اولویت آنها نیست.»

مشاور ارشد رئیس جمهوری اوکراین گفت: «معتقدم که هنوز مذاکرات در مورد موشک، بین مسکو و تهران در جریان است و دولت روسیه به عنوان بخشی از موضع چانه‌زنی خود، کمک کارشناسان سرکوب اعتراضات حکومتی را به جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده است.»

وی گفت: «بنابراین مذاکرات ادامه دارد، اما از امروز هیچ موشکی به روسیه منتقل نشده است.»

میخائیلو پودولیاک، دستیار نزدیک ولودیمیر زلنسکی، به شدت از اظهارات امانوئل ماکرون در روز شنبه نیز انتقاد کرد. ماکرون پیشنهاد کرده بود که غرب، در صورت موافقت ولادیمیر پوتین با مذاکرات صلح، باید به روسیه «ضمانت‌هایی» بدهد.

XS
SM
MD
LG