لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

ترودو استفاده از تجهیزات کانادایی در پهپادهای ایرانی را نگران‌کننده دانست


بخشی از یک پهپاد ساقط شده شاهد-۱۳۶ ساخت ایران. آرشیو
بخشی از یک پهپاد ساقط شده شاهد-۱۳۶ ساخت ایران. آرشیو

نخست‌وزیر کانادا، جاستین ترودو، از گزارش‌ها پیرامون کشف قطعات ساخت کانادا در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در جنگ با اوکراین، «بسیار نگران» است.

به گزارش گلوبال‌نیوز، ترودو نگرانی خود را روز دوشنبه با خبرنگاران در میان گذاشت.

«گلوب اند میل» روز یکشنبه گزارش داده بود که یک سازمان غیرانتفاعی به نام استیت‌واچ، دریافته است که در پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ ساخت ایران که روسیه از آنها استفاده کرده است، قطعاتی ساخت کانادا، مورد استفاده قرار گرفته است.

تحقیقات منتشر شده در کانادا نشان می‌دهد که از آنتن ساخت شرکت «تالیسمان وایرلس» که در اتاوا مستقر است در حمله یک پهپاد شاهد-۱۳۶ استفاده شده است.

ترودو به خبرنگاران گفت: «بدیهی است که ما به شدت نگران این گزارش‌ها هستیم، زیرا حتی با وجود اینکه کانادا در حال تولید نوآوری‌های فن‌آوری خارق‌العاده است...نمی‌خواهیم از آنها در جنگ غیرقانونی روسیه در اوکراین یا در مشارکت ایران در آن (جنگ) استفاده شود.»

بر اساس گزارش گلوبال‌نیوز، جایلز پنتر، رئیس تالیسمان، گفت که شرکتش «۱۰۰ درصد» متعهد است که از اوکراین حمایت کند.

تروردو گفت اتاوا تلاش دارد تا بفهمد چگونه این قطعات به پهپادهای شاهد-۱۳۶ رسید و می‌خواهد «تضمین کند» مواردی مانند این «در آینده دیگر تکرار نشود.»

پیشتر نیز «د استار فینکس» گزارش داده بود که «محصولات تفریحی بمباردیه» که شرکتی مستقر در کانادا است در پهپادهای نظامی ایران استفاده شده است.

پهپادهای شاهد-۱۳۶ به نسبت ارزان هستند و بر اساس برخی گزارش‌ها هزینه تولید هر کدام حدود ۲۰هزار دلار است.

XS
SM
MD
LG