لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

ابراز نگرانی واشنگتن از گسترش همکاری‌‌های نظامی جمهوری اسلامی و روسیه


John Kirby جان کربی
John Kirby جان کربی

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در یک کنفرانس خبری تلفنی، از گسترش فزاینده همکاری نظامی بین جمهوری اسلامی و روسیه خبر داد و افزود:« واشنگتن به همراه شرکایش راههای مقابله با این همکاری بین مسکو و تهران را پیگیری می‌کند.»

جان کربی گفت:«تهران به روسیه پهپاد فروخته است و در عوض روسها فناوری نظامی پیشرفته در اختیار تهران قرار داده‌اند. این همکاری نه تنها تهدیدی علیه اوکراین بلکه علیه کشورهای منطقه ‌است.»

کربی افزود: «ایران قصد دارد در یک سرمایه‌گذاری مشترک، خط تولید پهپاد انتحاری در روسیه راه‌اندازی کند. احتمال فروش موشک بالستیک ساخت ایران به روسیه هنوز وجود دارد.»

به گفته جان کربی، روسها نه تنها قطعات تجهیزات نظامی به ایران می‌فروشند بلکه هلی‌کوپتر و سامانه‌های ضد‌هوایی نیز به ایران صادر کرده‌اند.

این مقام کاخ سفید افزود: «از بهار امسال، خلبانهای ایرانی آموزش پرواز با جنگنده پیشرفته سوخوی ۳۵ می‌بیینند و ایران آنها را احتمالا سال آینده میلادی تحویل خواهد گرفت.»

او گفت که این همکاری بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و آمریکا با همکاری شرکایش تلاش دارد در سطح بین‌المللی این مساله را پیگیری کرده و ایران را بابت نقض قطعنامه پاسخگو کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG