لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۶

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر و تحویل پهپاد به روسیه


مقر اتحادیه اروپا در بروکسل
مقر اتحادیه اروپا در بروکسل

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه پنجشنبه گفت که اتحادیه اروپا قرار است با تحریم‌های جدید علیه تهران به دلیل نقض حقوق بشر در سرکوب معترضان در ایران و تحویل پهپاد به روسیه موافقت کند.

او در گفت‌و‌گو با خبرنگاران گفت که وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره تعیین اسامی جدید افراد و نهادهای دخیل در سرکوب معترضان، و سازمان‌هایی که پهپاد به روسیه صادر می‌کنند، بحث خواهند کرد.

ایران گفته است که تعداد کمی پهپاد را پیش از حمله روسیه به اوکراین به مسکو تحویل داده است. روسیه استفاده نیروهایش از ‌پهپادهای ایرانی برای حمله به اوکراین را رد کرده است.

اتحادیه اروپا از ماه اکتبر تاکنون دو مرحله تحریم علیه تهران را در چهارچوب مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت‌‌های مسافرتی اعمال کرده‌ است.

اعتراضاتی که به دنبال کشته‌شدن مهسا امینی در ایران ادامه دارد، از جسورانه‌ترین چالش‌ها برای جمهوری اسلامی از هنگام انقلاب ۱۳۵۷ بوده است. به گزارش خبرگزاری هرانا، تاکنون ۳۴۱ تظاهرکننده در این ناآرامی‌ها کشته و نزدیک به شانزده هزار نفر بازداشت شده‌‌اند.

کشورهای غربی می‌گویند که تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه همچنان ادامه دارد و معتقدند که تهران به زودی موشک‌های بالستیک در اختیار مسکو قرار خواهد داد.

به گفته دو منبع دیپلماتیک، انتظار می‌رود که تحریم‌های جدید علیه تهران دوشنبه نهایی و تصویب شود. یکی از این منابع گفت که ۲۱ فرد و یک نهاد به دلیل نقض حقوق بشر ‌تحریم خواهند شد، این در حالی است که ده پیشنهاد نیز برای تحریم افراد و نهادهای مرتبط با فروش پهپاد به روسیه مطرح شده است.

این دیپلمات می‌گوید که برخی کشورها به شدت نگران انتقال احتمالی موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه هستند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG