لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۳

کاخ سفید: مدرکی دال بر «انتقال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه» ندیده‌ایم


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که آمریکا مدرکی مبنی بر انتقال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین مشاهده نکرده است.

جان کربی روز چهارشنبه ۱۶ آذر با این حال تاکید کرد که آمریکا همچنان شاهد تداوم ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه بوده است.

آقای کربی همچنین با اشاره به تحت فشار بودن «صنایع دفاعی» روسیه و ناتوانی آن در برآورده کردن سریع نیازهای نظامی آن کشور، به خبرنگاران گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، «برای تأمین تسلیحات هدایت‌شونده‌ دقیق دچار مشکل شده است.»

روزنامه گاردین نیز روز سه‌شنبه به نقل از مشاور ارشد رئیس جمهوری اوکراین گزارش داد که ایران تاکنون موشک‌های بالستیک به روسیه تحویل نداده است.

میخائیلو پودولیاک گفت: «دولت ایران دارد کنترل خود بر جامعه ایران را از دست می‌دهد و مشکلات داخلی آنها رو به افزایش است. به همین دلیل است که آنها وقت معامله با روسیه را ندارند و این اولویت آنها نیست.»

اول آذر ماه، یک گروه تحقیقاتی تسلیحاتی با انتشار گزارشی اشاره کرد که قطعات به کار رفته در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامیان در اوکراین توسط شرکت‌هایی که مقر آنها در آمریکا، اروپا، و آسیا است، ساخته می‌شوند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، نیز گفته است که از گزارش‌ها پیرامون کشف قطعات ساخت کانادا در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در جنگ با اوکراین، «بسیار نگران» شده است.

XS
SM
MD
LG