لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

جزئیات جدیدی از «توافق ایران و روسیه» برای ساخت یک کارخانه تولید پهپاد در تاتارستان


از دو ماه پیش اوکراین فیلم و عکس هایی از پهپادهای سرنگون شده ساخت ایران در جنگ روسیه با اوکراین منتشر کرده است.
از دو ماه پیش اوکراین فیلم و عکس هایی از پهپادهای سرنگون شده ساخت ایران در جنگ روسیه با اوکراین منتشر کرده است.

براساس جزئیات جدیدی که برخی منابع غربی منتشر کرده‌اند، جمهوری اسلامی با روسیه توافق کرده که با ایجاد یک کارخانه در تاتارستان، تولید پهپاد برای ارتش روسیه را در جنگ با اوکراین ادامه دهد.

واشینگتن پست به نقل از یک مقام نظامی آگاه نوشت، جمهوری اسلامی ایران بعد از فشارهای بین المللی بر تهران درباره ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، با روسیه برای ساخت یک کارخانه تولید پهپاد توافق کرده است. این منبع می‌گوید جمهوری اسلامی کار طراحی و نظارت فنی بر این کارخانه را برعهده خواهد داشت. گفته شده این کارخانه احتمالا در منطقه تاتارستان در شمال دریای خزر و شرق مسکو ساخته خواهد شد.

دو ماه پیش اوکراین فاش کرد که روسیه در نبرد با این کشور از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند. این خبر با واکنش شدید کشورهای غربی روبرو شد. با وجود انتشار عکس و فیلم پهپادهای سقوط کرده ایران، مقامات جمهوری اسلامی همکاری تسلیحاتی با روسیه را تکذیب می‌کنند.

روز جمعه واشینگتن پست نوشت در قبال ساخت و نظارت بر کارخانه جدید تولید پهپاد توسط تهران، روسیه قرار است علاوه بر مشوق‌هایی، به جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار پرداخت کند.

در حالیکه جمهوری اسلامی ایران ارسال پهپاد جدید به روسیه را تکذیب کرده، شامگاه جمعه، نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که ۱۰ پهپاد ایرانی استفاده شده توسط روسیه در حمله به خرسون، نیکولایف و اودسا را سرنگون کرد.

جمهوری اسلامی ایران هنوز به گزارش واشنگتن پست واکنشی نشان نداده اما واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت که صنعت نظامی روسیه به خوبی کار می‌کند و نیاز به کمک ندارد.XS
SM
MD
LG