لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

بازتاب چهار هفته اعتراضات سراسری ایران در پوشش خبری رسانه‌های جهان


 پرفورمنس اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران: خون
پرفورمنس اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران: خون

رسانه‌ها در آمریکا، اروپا و دیگر نقاط جهان، گزارش‌ها و تفسیرهائی به انعکاس بحران ایران اختصاص داده‌اند.

هفتگی پرتیراژ «تایم» آمریکا می‌نویسد اعتراض‌های سراسری می‌تواند حکومت ایران را تغییر دهد و رهبر جمهوری اسلامی نگران به نظر می‌رسد. رئیس قوه قضائیه اژه‌ای اذعان کرده اشتباه‌ها، ضعف‌ها و قصور‌هائی رخ داد‌ه‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی که واشنگتن پست و ده‌ها رسانه‌ دیگر منعکس کرده‌اند، از اوج‌گیری مجدد اعتراضات سراسری در روز چهارشنبه و وقفه عمده در ارتباط با اینترنت، خبر می‌دهد.

خبرگزاری رویترز گزارشی را به پیامد اعتراض‌های سراسری برای خبرنگار روزنامه شرق، نیلوفر حامدی، کارشناس حقوق زن، اختصاص داده است. پریسا حافظی، خبرنگار رویترز در دوبی می‌نویسد نیلوفر حامدی، که جمعه ۲۵ شهریور، ساعتی پیش از مرگ مهسا امینی، عکس پدرمادر او در بیمارستان را در حساب توئیتری خود، منتشر کرد، از پنج‌شنبه ۳۱شهریورماه در سلول انفرادی زندان اوین، بدون اتهام، در بازداشت به سر می‌برد. عکسی که او منتشر کرد، اعتراض‌های سراسری ماه اخیر را کلید زد، دست‌کم ۱۸۵ تن از جمله ۱۹ کودک، کشته شده‌اند و حکومت، ۲۸ روزنامه‌نگار را دستگیر کرده است.

واحد خبر شبکه سراسری «ای‌بی‌سی»‌ استرالیا نیز با پخش گزارشی در باره فراخوان آزادی روزنامه‌نگاران زندانی، از جمله نیلوفر حامدی منتشر کرده و می‌نویسد حکومت ایران در برابر جسورانه‌ترین چالش تاریخ خود،‌ به سرکوب خشونت‌آمیز متوسل شده و اعلام کرده دست‌کم ۲۰ مامور عامل سرکوب کشته شده‌اند.

الشرق‌الاوسط انگلیسی نیز گزارش مشابهی دارد با این عنوان که نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاری که برای اولین بار خبر مهسا امینی را منتشر کرد، بهای سختی برای این کار می‌پردازد.

سی‌ان‌ان نیز در نخستین ساعات روزچهارشنبه گزارشی منتشر کرد که مادر نیکا شاکرمی، روایت رسمی در باره افتادن دخترش از بلندی یک ساختمان را رد می‌کند و می‌نویسد نسرین شاکرمی در مصاحبه با اعتماد،‌ بی‌بی‌سی‌ی فارسی و ویدیوی مستقلی که رادیو فردا منتشر کرد، تاکید دخترش در جریان اعتراض علیه جمهوری اسلامی، کشته‌ شده است.

فاکس‌نیوز ویدئوهای به‌جا مانده از تفریح نیکا شاکرمی را بازنشر کرده است. خانم شاکرمی سه‌شنبه ۲۹ شهریور ناپدید شد و جسد او ۱۱ روز بعد کشف شد. فاکس نیوز می‌نویسد نیکا یکی از صدها نفری است که براساس گزارش‌ها در جریان سرکوب تظاهرات حقوق بشری هفته‌های اخیر در ایران کشته شده‌اند.

بی‌بی‌سی‌ نیوز دو روز پیش ویدیوئی که نیکا شاکرمی را در اعتراض‌های ضد حکومتی نشان می‌دهد، منتشر کرده و می‌نویسد که نیکا شاکرمی بعد از این اعتراض، ناپدید شد.

سایت خبری «آی توئنتی فور نیوز» نیز به نقل از مقامات جمهوری اسلامی گزارش می‌دهد که یک روزنامه‌نگار متهم به جاسوسی برای اسرائیل دستگیر شده، و به نقل از زندانی سابق احمد باطبی می‌نویسد حکومت ایران یک حکومت معمولی نیست، بلکه یک دسته جنایتکار است.

یورو اکتیو، که به انتشار اخبار اتحادیه اروپا اختصاص دارد، گزارش می‌دهد که رهبر حزب چپ در پارلمان نوشین دادگستر و هاکان اس‌ون‌لینگ، نماینده پارلمان سوئد از حزب چپ، از دولت سوئد می‌خواهند که در واکنش به کشته شدن مهسا امینی، به حکومت ایران فشار بیاورد.

شبکه‌ی خبری «فرانس توئنتی‌فور»‌ به نقل از سازمان حقوق بشر ایران در نروژ گزارش می‌دهد که دست کم ۱۰۸ نفر در اعتراضات سراسری و ۹۳ نفر در جریان تیراندازی به نمازگذاران در زاهدان کشته شده‌اند و سازمان‌‌های حقوق بشری در باره خشونت فزاینده در سنندج، هشدار می‌دهند.

روزنامه «نشنال» ابوظبی با مردی به نام اشکان مصاحبه کرده که می‌گوید دو دختر خواهرش، یکی ۱۸ ساله و دیگری ۱۴ ساله، در جریان تظاهرات در قم دستگیر شده بودند. ۱۴ ساله آزاد شد ولی دختر ۱۸ ساله با پرداخت معادل ۳۰ هزار دلار وثیقه آزای خود را بازیافت. اشکان می‌گوید این اعتراض‌ها علیه حجاب اجباری نیست بلکه هدف، پایان دادن به حکومت جمهوری اسلامی است.

آکسفورد میل، روزنامه داخلی دانشگاه آکسفورد نیز گزارشی در باره تظاهرات دانشجویان و اساتید این دانشگاه منتشر کرده که تغییر حکومت ایران را خواستار شدند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG