لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

بازتاب اعتراضات مردم ایران در رسانه‌های اروپایی ؛ «آیا انقلاب شده است؟»


تصویری از معترضان در ایران.
تصویری از معترضان در ایران.

انتشار اخبار گسترش اعتراضات مردم ایران که در پی جان‌باختن مهسا ‌امینی در بازداشت گشت ارشاد رخ داد، همچنان در راس اخبار بسیاری از رسانه‌های اروپایی است.

برخی چهره‌های شناخته شده هم با انتشار تصاویری از مهسا ‌امینی و زنان معترض ایرانی، به حوادث چند روز گذشته واکنش نشان دادند.

روزنامه بیلد روز پنجشنبه با انتشار تصویری از تجمع اعتراضی زنان و مردان نوشت: آیا در ایران انقلاب شده است؟

این روزنامه پرتیراژ آلمانی، با اشاره به آتش زدن روسری توسط زنان و دختران ایرانی، حرکت اعتراضی قیچی کردن موی سر توسط زنان و دختران و همچنین پاره کردن تصاویر رهبران جمهوری اسلامی خواسته اصلی معترضان را برچیده شدن حکومت عنوان کرد.

این روزنامه همچنین شعار «زن، زندگی، آزادی» توسط تمامی اقشار جامعه در همه گروه‌های سنی را یک همبستگی عمومی میان مردم ایران عنوان و برخورد‌های نیروی انتظامی و پلیس با مردم را وحشیانه توصیف کرد.

روزنامه لوموند چاپ فرانسه نیز، بخشی از مطالب روز پنجشنبه خود را به تظاهرات در ایران اختصاص داد.

این روزنامه پرتیراژ با اشاره به نقش پررنگ زنان در طی این روز‌ها نوشت: پس از مرگ مهسا‌ امینی، این زنان هستند که در جبهه تظاهرات دیده می‌شوند و این بی‌سابقه است.

در این گزارش که با تصاویری از تظاهرات اعتراضی در ایران همراه است به مشارکت و همبستگی زنان و مردان اشاره کرده و از آن بعنوان شکست ایدئولوژی در رژیم جمهوری اسلامی نام برد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز هم روز پنجشنبه با اشاره به گسترش دامنه اعتراضات در ایران، از سرکوب تظاهرکنندگان و رفتار‌های خشونت‌آمیز پلیس با آن‌ها گزارش داد و نوشت، این اتفاقات در حالی در ایران رخ می‌دهد که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده است.

رسانه‌های عمده بین المللی، مانند رویترز، آسوشیتدپرس و سی‌ان‌ان نیز همچنان اخبار ایران و اعتراضات مردمی را در صدر خبر‌های خود قرار داده‌اند.

در کنار بازتاب اخبار تجمعات اعتراضی، چهر‌های شناخته شده سیاسی، هنری و همچنین فعالان شناخته شده شبکه‌های اجتماعی با مردم ایران بخصوص زنان اعلام همبستگی کردند.

نرگس اسکندری گرونبرگ شهردار ایرانی تبار فرانکفورت نیز روز پنجشنبه با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود مرگ مهسا‌ امینی توسط نیرو‌های موسوم به گشت ارشاد در ایران را محکوم و ضمن ابراز همبستگی با تظاهرکنندگان، اتفاقات پیش رو در ایران را زنگ خطری برای جمهوری اسلامی عنوان کرد و نوشت: مرگ مهسا‌امینی و خشونت علیه زنان برای جمهوری اسلامی عواقب سختی خواهد داشت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG