لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

بازتاب اعتراضات ایران «به رهبری زنان» در رسانه‌های جهان


اعتراضات سراسری ایران- یک‌شنبه ۱۰ مهر، دانشگاه صنعتی شریف
اعتراضات سراسری ایران- یک‌شنبه ۱۰ مهر، دانشگاه صنعتی شریف

با اوج‌گیری سرکوب خشونت‌بار اعتراض به حجاب اجباری و فراخوان سقوط نظام، رسانه‌های جهان به انعکاس واکنش‌ دولت‌ها و صاحبنظران پرداخته‌اند. در زیر مطالب چند نشریه در اروپا، آمریکا، و نقاط دیگر جهان بررسی شده است.

در آمریکا، روزنامه سراسری‌ «یواس‌‌ای‌ تودی» سخنان حکمرانان جمهوری اسلامی را منعکس کرده که هشدار می‌دهند اعتراض‌ها ممکن است کشور را به بی‌ثباتی بکشاند.

بالتیمور سان، روزنامه پرتیراژ‌ ایالت مریلند، مقاله‌ نویسنده محافظه‌کار نیویورک تایمز را نقل کرده که می‌نویسد اشتباه دیکتاتورها در ایران و روسیه، به انقلاب‌هایی خشمگین به رهبری زنان منجر شده است که هر دو حکومت را تهدید می‌کند.

آتش یغمائیان، نویسنده، در مقاله‌ای در فیلادلفیا اینکوایرر، پرتیراژترین روزنامه ایالت پنسیلوانیا، ماجرای دستگیری خود توسط گشت ارشاد را بازگو کرده است. او هنگام دستگیری به همراه یک دختر جوان دیگر بیانیه‌های فمینیستی با خود حمل می‌کرد.

تورنتو استار، یکی از پرتیراژترین رسانه‌های کانادا، در مقاله‌ای به تشریح تفاوت‌های اعتراض‌های سراسری دوهفته اخیر در ایران با تظاهرات سال‌های گذشته پرداخته و می‌نویسد حضور زنان از یک دگرگونی اجتماعی اساسی در ایران خبر می‌دهد.

در هندوستان، عمر قاضی، در روزنامه پرتیراژ «فرست پست»‌ مومبای (بمبئی سابق) می‌نویسد مقایسه حجاب اسلامی در هند و ایران، مزورانه و توهینی به مهسا امینی و معترضانی است که جان خود را برای زندگی با کرامت به خطر انداخته‌اند.

در انگلستان، روزنامه تایمز لندن می‌نویسد معترضان در دانشگاه‌ها با سرپیچی از پلیس به تظاهرات ادامه دادند و رهبر جمهوری اسلامی آمریکا و اسرائیل را مقصر قلمداد کرد.

روزنامه ایندیپندنت لندن می‌نویسد از آغاز اعتراض‌ها به کشته‌ شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد دست کم ۱۱۳ نفر کشته شدند. بنا بر این گزارش، کشته شدن دست کم چهل تن از آنها روز جمعه در سرکوب وحشیانه در بلوچستان روی داده است.

دیلی میل لندن سخنان رهبر جمهوری اسلامی را که در آن اعتراض‌های خشونت‌آمیز دو هفته اخیر را به آمریکا و اسرائیل نسبت داده، پوشش داده است.

دیلی میل در مقاله‌ای پیش‌بینی می‌کند که اعتراض‌های حاضر پایان کار جمهوری اسلامی را رقم خواهد زد.

در فرانسه، روزنامه فیگارو روزنامه دست‌راستی‌ پاریس در شماره امروز دوشنبه در چندین مطلب، اعتراض سراسری علیه جمهوری اسلامی را پوشش داده است.

فیگارو در گزارشی به نقل از کارشناس مهناز شیرعلی می‌نویسد مردان فهمیده‌اند که خواسته‌‌ زنان خواسته‌ آنها هم هست و به نقل از استاد جامعه‌شناسی دانشگاه پاریس آزاده کیان می‌نویسد اولین بار است که مردان به جنبشی می‌پیوندند که توسط زنان آغاز شده است.

فیگارو گزارش دیگری را به راهپیمایی هزاران نفر روز یکشنبه در پاریس در اعتراض به سرکوب تظاهرات در ایران اختصاص داده است.

لوموند روزنامه جناح چپ فرانسه، بیانیه جمعی از روشنفکران و فعالان سراسر جهان را منتشر کرده، از جمله آنجلا دیویس، جودیت باتلر و ژاک رانسیر که «جهان» را در حمایت از زنان در ایران به سکوت نسبی متهم می‌کنند.

فیلیپ برنارد، نویسنده لوموند، می‌نویسد حزب سوسیالیست و دیگر گروه‌های جناح چپ بیانیه‌هایی در حمایت از زنان ایران منتشر کردند اما از اعتراض ضد حجاب زنان ایران استقبال چندانی نشد؛ زیرا چپ‌ فرانسه، درگیر اختلافات داخلی است و برای پرداختن به یک رویداد بین‌المللی، انرژی چندانی ندارد.

در آمریکا هم لوئیس سی کی، کمدین برجسته، در مصاحبه‌ با یک پادکست پربیننده، از رسانه‌های آمریکا و هنرمندان که به نظر او به قدری که باید به سرکوب مرگبار اعتراض‌ها در ایران واکنش نشان نداده‌اند، شاکی است.

در آلمان، روزنامه آلمانی سایت سرکوب دانشجویان را به نقل از رسانه‌های ایران پوشش داده و می‌افزاید اساتید هم مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

سایت در گزارش دیگری می‌نویسد دولت آلمان تلاش می‌کند با همکاری متحدان اروپایی، تحریم‌های جدیدی علیه دستگاه سرکوب حکومت ایران برقرار کند.

و سرانجام، باز هم در آلمان، زودیچه سایتونگ گزارش می‌دهد که مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران میان پرسپولیس و استقلال تهران بدون تماشاگر برگزار می‌شود تا از ادامه اعتراض‌ها در ورزشگاه جلوگیری شود. اما گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس، می‌گوید به دلیل عادی نبودن شرایط کشور، بازیکنان نمی‌توانند روی فوتبال تمرکز دهند.

XS
SM
MD
LG