لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

بازتاب بحران ایران در روزنامه‌های آمریکا؛ «نوابغ در مقابل تفنگ‌ها» و «خشم بی‌سابقه زنان»


سنندج، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، اعتراض به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی
سنندج، ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، اعتراض به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی

رسانه‌ها در آمریکا، اروپا، و دیگر نقاط جهان در گزارش‌ها و تفسیرهای متعدد به اطلاع‌رسانی و بررسی رویدادهای ایران پرداخته‌اند. این گزارش نگاهی دارد به چند مطلب عمده در سه روزنامه معتبر آمریکا در باره جنبش سراسری به رهبری زنان در ایران.

در نیویورک، وال استریت جورنال، یکی از معتبرترین روزنامه‌های جهان، در چندین مطلب به رابطه آمریکا و ایران و جنبش زنان می‌پردازد.

وال استریت جورنال کشیده شدن جنبش اعتراض از دانشگاه‌ها به دبیرستان‌ها را پوشش داده و می‌نویسد اعتراض دانشجویان در ایران، برای دولت ابراهیم رئیسی چالش آفریده است.

مصطفی اکیول، پژوهشگر تُرک‌تبار اسلام و تجدد در اندیشکده محافظه‌کار «موسسه کی‌تو» واشنگتن، در صفحه‌ مقالات وال استریت جورنال، کشته شدن مهسا امینی را موهبتی برای سکولاریسم می‌داند و تاکید می‌کند که دین اگر اجباری باشد رونق نمی‌‌گیرد.

وال استریت جورنال در گزارشی در باره حمایت جهانی از جنبش زنان در ایران، به ویدیوی «عموحسن» اشاره می‌کند از ستاره پاپ دنیا دادرسان مقیم استرالیا، که با دستگیری خواننده به دست گشت ارشاد آغاز می‌شود.
وال استریت جورنال در گزارشی در باره حمایت جهانی از جنبش زنان در ایران، به ویدیوی «عموحسن» اشاره می‌کند از ستاره پاپ دنیا دادرسان مقیم استرالیا، که با دستگیری خواننده به دست گشت ارشاد آغاز می‌شود.

وال استریت جورنال در گزارشی از روری استران در ستون «آف برند»، با دنیا دادرسان، ستاره ۲۴ ساله موسیقی پاپ مقیم استرالیا، مصاحبه کرده و عکسی از او را بعد از بریدن گیسویش برای حمایت از معترضان در ایران منتشر کرده است. خانم دادرسان ویدیوی آن را در اینستاگرام برای بیش از ۲.۵ میلیون «فالوور» خود، منتشر کرده است.

خانم دادرسان در آغاز ویدیوی جدیدترین ترانه خود «عمو حسن» در نقش دخترخانمی ظاهر می‌شود که از برنده شدن در لاتاری به وجد می‌آید، ولی گشت ارشاد او و دوستانش را بازداشت می‌کند.

نیویورک تایمز، دیگر روزنامه عمده‌ شهر، هم چندین گزارش و مقاله را به رویدادهای ایران اختصاص داده است.

تحصن دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف، تهران - شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱
تحصن دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف، تهران - شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

فرناز فصیحی، خبرنگار نیویورک تایمز، در گزارش جامعی تحت عنوان «نابغه‌ها در مقابل تفنگ‌ها» حمله تکان‌دهنده‌ نیروهای امنیتی به دانشگاه شریف، تلاش اساتید برای کمک به دانشجویان و پیامدهای این رویداد کلیدی را از زبان چند تن از دانشجویان و اساتید و همچنین منابع آگاه دیگر بازگو می‌کند.

آزاده معاونی، نویسنده، در مقاله‌ای در صفحه‌ مقالات نیویورک تایمز، خشم زنان را بی‌سابقه در یک نسل توصیف می‌کند و می‌نویسد خشم و استیصال سرودهای آنها و حضور با اعتماد به نفس دختران شورشگر در صحنه‌ خطرناک اعتراض‌ها، استثنایی، و خارق‌العاده است و حکومت را غافلگیر کرده است.

نیویورک تایمز به بهانه اعتراض سراسری به کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، گزارش دیگری را از زبان برخی از ایرانیان لس آنجلس که در تظاهرات همدردی با مردم ایران شرکت کرده بودند، به علل حضور شمار کثیر مهاجران ایرانی در کالیفرنیا اختصاص داده است.

واشنگتن پست، روزنامه پرتیراژ پایتخت آمریکا، طی چندین مقاله به بررسی بحران در ایران می‌پردازد.

خبرنگار واشنگتن پست میریام برگر گزارشی در باره جزئیات کشته شدن مشکوک نیکا شاکرمی تهیه کرده است. این گزارش می‌گوید داستان آن به کشته شدن مهسا امینی شباهت دارد، و انتشار آن انگیزه جدیدی به اعتراضات بخشیده است. نیکا بعد از آتش زدن حجاب خود در نخستین روز تظاهرات در تهران، ناپدید شده بود و جسدش را ۱۱ روز بعد ماموران حکومت از گورستان زادگاه او در خرم آباد ربودند و پنهانی به خاک سپردند.

واشنگتن پست همچنین دو گزارش‌ آسوشیتدپرس را منعکس کرده است. یکی در باره تحریم‌های جدید علیه مقامات پلیس جمهوری اسلامی و دیگری در باره ویدیویی که حکومت ایران از دو فرانسوی بازداشت شده ماه‌ها بعد از دستگیری آنها منتشر کرد.

ایشان ثارور، نویسنده ستون دیدگاه جهانی واشنگتن پست، در مقاله‌ای تحت عنوان «طغیان نسل زی علیه رژیم ایران»، می‌نویسد، این بار، اعتراض در ایران با اعتراض‌ سال‌های گذشته، متفاوت است و نسل جدیدی از معترضان، که به صراحت و بی‌پروا، علیه رهبر حکومت شعار می‌دهند، از کشته شدن بیش از یکصد نفر در تظاهرات هفته‌های اخیر، دلسرد نشده‌اند، در حالی که در گذشته، اعتراض‌کنندگان اغلب با حس مغموم اعتقاد به قضا و قدر به خیابان می‌آمدند، زیرا هر مخالفتی به شدت سرکوب می‌شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG