لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

بازتاب گسترده اعتراض‌های ایران در رسانه‌های جهان، از آسیا تا آمریکا


اعتراض‌های خیابانی در ایران
اعتراض‌های خیابانی در ایران

اعتراض‌های خیابانی در ایران که از روز جمعه ۲۵ شهریور همزمان با اعلام خبر مرگ مهسا امینی در مقابل بیمارستان کسری تهران آغاز شد، طی روزهای گذشته در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشته است.

نشریات، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی در سراسر دنیا از زوایای مختلف به اعتراض‌های ایران پرداخته‌اند و تصاویر مربوط به آنها را منتشر کرده‌اند.

  • سی‌.اِن‌.اِن: زنان ایرانی حجاب خود را به آتش کشیدند

شبکه خبری سی‌.اِن‌.اِن روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در گزارشی تحت عنوان «زنان ایرانی حجاب خود را به آتش کشیدند» به اعتراضات گسترده زنان پرداخته است.

این گزارش از «شجاعت» زنان ایرانی نوشته است که در ملأ عام روسری‌ها را آتش می‌زنند و برخی دیگر که موهای خود را قیچی می‌کنند.

  • فاکس‌نیوز به نقل از ایرانی‌های معترض در نیویورک: ابراهیم رئیسی قاتل است

شبکه فاکس‌نیوز روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور در گزارشی میدانی از اعتراض ایرانی‌ها در شهر نیویورک سخنان برخی از این تجمع‌کنندگان را منتشر کرده است، از جمله زندانیان سیاسی دهه ۶۰ که با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷، او را «قاتل» نامیده و گفته‌اند که جای او در سازمان ملل نیست.

سایر شبکه‌های خبری آمریکا از جمله ای‌بی‌سی‌نیوز و ام‌اس‌ان‌بی‌سی نیز اعتراض‌های ایران را پوشش داده‌اند و با اشاره به سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک، درباره تدارک تجمعاتی در این شهر در اعتراض به حضور رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل نیز مطالبی نوشته‌اند.

  • رویترز: شعله‌های اعتراض مردم خشمگین در کوچه و خیابان زبانه می‌کشد

خبرگزاری رویترز نیز طی روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از اعتراض‌های ایران و اختلال در اینترنت منتشر کرده است.

این خبرگزاری بین‌المللی از بازداشت معترضان و اقدامات خشونت‌آمیز ماموران حکومتی در برخورد با معترضان خبر داده و نوشته است «شعله‌های اعتراض مردم خشمگین در کوچه و خیابان زبانه می‌کشد.»خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز چهارشنبه ۳۰ شهریور نوشت اعتراض‌ها در ایران به شدت بالا گرفته است و نیروهای پلیس و ماموران بسیج با خشونت با مردم برخورد می‌کنند.

آسوشیتدپرس که طی روزهای گذشته پوشش گسترده‌ای از وقایع ایران داشت، درباره نقش زنان ایران در این اعتراض‌ها نیز مطالبی نوشته است.

  • واشینگتن‌پست: اعتراضات مردم ایران «جسورانه» است

واشینگتن‌پست اعتراض‌ها در ایران را «جسورانه» توصیف کرد و روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در مطلبی از نحوه برخورد نیروهای حکومتی با این اعتراض‌ها و استفاده از گاز اشک‌آور و باتوم برای مقابله با معترضان نوشت.

این نشریه با اشاره به اینکه جرقه اعتراض‌های اخیر بازداشت مهسا امینی توسط «پلیس امنیت اخلاقی» و مرگ او بود، نوشته است که هم‌اکنون به جز جمهوری اسلامی ایران، فقط افغانستان ِ تحت حکومت طالبان چنین قوانین سختگیرانه‌ای را علیه زنان اعمال می‌کند.

نیویورک‌تایمز نیز با اشاره به سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، نوشته که او در شرایطی قرار است در این نشست سخنرانی کند که تظاهرات ضد حکومتی در ایران همچنان ادامه دارد.
این نشریه آمریکایی ویدئوهایی از اعتراض‌های ایران را نیز منتشر کرده است.

  • گاردین: معترضان در ایران علیه حکومت شعار می‌دهند

نشریه گاردین نیز روز چهارشنبه ۳۰ شهریور نوشته است معترضان در ایران نه فقط علیه حجاب اجباری بلکه علیه حکومت شعار می‌دهند.

این گزارش از کشته‌شدن تعدادی از معترضان و ضرب و شتم زنان و مردان معترض توسط ماموران پلیس و لباس‌شخصی‌های موتورسوار نیز نوشته است.

نشریه بریتانیایی گاردین که طی روزهای اخیر وقایع ایران را در چند گزارش پوشش داده، همچنین از شاهدان عینی خواسته است که مشاهدات خود در این زمینه را با این نشریه به اشتراک بگذارند.

  • العربیه: معترضان عکس علی خامنه‌ای را پاره می‌کنند

رسانه‌ها و نشریات در کشورهای منطقه نیز اعتراض‌های ایران را پوشش داده‌ و ویدئوهای این وقایع را منتشر کرده‌اند.

العربیه ویدئوهایی از خشونت ماموران یگان ویژه با معترضان در ایران را منتشر کرده و روز چهارشنبه ۳۰ شهریور با اشاره به «شعار مرگ بر دیکتاتور» و پاره‌کردن عکس علی خامنه‌ای توسط معترضان، این اعتراض‌ها را ضد حکومتی توصیف کرده است.

شبکه الجزیره نیز طی روزهای گذشته پوشش گسترده‌ای از خبرهای مربوط به اعتراض‌های ایران داشته و ویدئوهایی از این وقایع منتشر کرده و گزارش‌هایی مفصل درباره گستردگی اعتراض‌ها، سرکوب معترضان توسط نیروهای پلیس و لباس‌شخصی‌ها و نیز اختلال در اینترنت ایران نوشته است.

خبرهای مربوط به اعتراض‌ها در ایران طی روزهای اخیر در بسیاری از نشریات و شبکه‌های خبری اروپایی و رسانه‌های کشورهایی در آسیا نیز بازتاب داشته است.

XS
SM
MD
LG