لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۵

ادامه پلمب مغازه‌های بسته؛ رسانه‌های حکومتی: «اعتصاب» نشده است


اعتصاب بازارها در ایران، آبان ۱۴۰۱
اعتصاب بازارها در ایران، آبان ۱۴۰۱

در شرایطی که رسانه‌های حکومتی ایران از عدم وجود اعتصابات خبر می‌دهند، گزارش‌های مختلفی از «پلمب» مغازه‌های تعطیل شده در نقاط مختلف کشور به دلیل «همراهی» با فراخوان اعتراضات و اعتصابات عمومی برای «۱۴، ۱۵، و ۱۶ آذر» منتشر شده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از غلام‌رضا قائدامینی، معاون‌ نظارت، بازرسی، و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت استان چهارمحال و بختیاری نوشت که ۲۶ واحد صنفی در شهر کرد پلمب شده‌اند.

به گفته او با هماهنگی با مقام قضایی ده‌ها مورد از حساب‌های بانکی اصناف متخلف که اقدام به تعطیلی خودسرانه کرده‌اند نیز مسدود شده است.

این واحدهای صنفی در حوزه‌های لوازم خانگی، اغذیه‌سرا، کیف و کفش، پارچه‌فروشی، و غیره فعال هستند، و چندین پاساژ در شهرکرد هم در بین پلمب‌شده‌ها هست.

در همین حال اسدالله جعفری، رئیس دادگستری استان اصفهان، به صاحبان واحدهایی که به گفته او با «فراخوان ضدانقلاب» اقدام به تعطیلی واحد صنفی خود و تحریک یا تهدید دیگران به عدم خدمات‌دهی به مردم کرده‌اند، هشدار داد.

به گفته او مغازه‌های این افراد که «در زمین دشمن» بازی می‌کنند، پلمب خواهد شد.

رئیس دادگستری استان اصفهان از صدور دستورات ویژه قضایی جهت شناسایی این افراد خبر داد و گفت که اعمال آنان در ادامه «اغتشاشات و اجرای برنامه‌های معاندین» محسوب می‌شود.

علی‌رغم این تهدیدها، در روزهای اخیر تعداد قابل‌ توجهی از واحدهای صنفی در شهرهای مختلف ایران، ضمن حمایت از فراخوان اعتراضات و اعتصابات، مغازه‌ها را تعطیل کردند.

اما پلمب برخی از این واحدهای صنفی با اعتراض مغازه‌داران همراه شد و آنها ضمن درگیری با نیروهای امنیتی، اقدام به شکستن پلمب‌ها کردند.

این ویدئو تجمع اعتراضی مغازه‌داران و کسبه «روان‌سر» مقابل فرمانداری این شهرستان را نشان می‌دهد که پس از سه روز اعتصاب گسترده برگزار شده است.


اعتراضات مشابه دیگری نیز در سایر شهرهای ایران گزارش شده است که همراهی واحدهای صنفی با اعتصابات سراسری را نشان می‌دهد.

اعتصابات و بستن مغازه‌ها در مهاباد:


حضور مأموران و جو‌ امنیتی در شیراز هم‌زمان با اعتصاب کسبه:


همراهی کسبه زاهدان با فراخوان اعتصابات و اعتراضات:

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG