لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

تلاش رسانه‌‌های حکومتی برای تهدید معترضان و کوچک‌نمایی اعتصابات سراسری


روزنامه کیهان در ادامه حاشیه‌سازی و تلاش برای تهدید معترضان، در شماره روز سه‌شنبه پانزدهم آذر، سخنان تهدیدآمیز رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی را با این تیتر پوشش داد: «تهدیدکنندگان مردم، کسبه و کامیونداران را شناسایی و مجازات کنید.»

این روزنامه که با مدیریت حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای در موسسه کیهان اداره می‌شود با فونت قرمز این تیتر را هم برای بیانیه سپاه انتخاب کرده است: «در برخورد قاطعانه با اوباش مسلح و تروریست‌های اجاره‌ای تردید نمی‌کنیم.»

روزنامه همشهری هم که زیر نظر علیرضا زاکانی شهردار تندرو و نزدیک به جبهه پایداری اداره می‌شود، اعتصاب‌های سراسری را با این تیتر زیر سوال برد: «نه به اعتصاب اجباری».
این روزنامه در بخش دیگری از صفحه اول نوشته است: «ضدانقلاب دوباره تحقیر شد و تهدیدشان برای اعتصاب بی‌نتیجه ماند.»

روزنامه ایران ارگان دولت جمهوری اسلامی نیز با انتشار عکسی از بازار تلاش کرده است مردم را در تب و تاب شب یلدا و بی‌اعتنا به اعتصابات سراسری نشان دهد.

این ادعاها در حالی است که بر اساس تصاویر و اخبار دریافتی از بسیاری از شهرهای ایران تعداد زیادی از کسبه و مغازه‌داران به فراخوان اعتصاب سراسری پاسخ مثبت داده‌اند.

در همین حال نیروهای امنیتی نیز تلاش می‌کنند با مسدود کردن حسابهای بانکی معترضان و پلمپ محل کسب اعتصاب‌کنندگان، با این گونه اعتراضات مدنی مقابله کنند.

گفتنی است روز دوشنبه یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا احکام اعدام برای معترضان بازداشتی را بسیار ظالمانه و برگرفته از دوران ماقبل تاریخ خواند.

این سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به صدای آمریکا درباره اظهارات روز دوشنبه محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی مبنی بر این که به زودی احکام اعدام در مورد این افراد عملی خواهد شد گفت: «این تاکتیکی دیگر در ادامه سرکوب بیرحمانه تظاهرکنندگان با هدف ارعاب مردم و ساکت کردن نظر مخالف است.»

XS
SM
MD
LG