لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

اعتصاب گسترده کسب وکارها و اعتراضات سراسری: بازتاب در رسانه‌های جهان


 اعتصابات بازار در ایران، ۱۵ آذر ۱۴۰۱
اعتصابات بازار در ایران، ۱۵ آذر ۱۴۰۱

فراخوان اعتصاب گسترده کسب‌وکارها که با تعطیلی بازارها در صدها شهر و دهکده در سراسر کشور، مورد استقبال قرار گرفت روز سه‌شنبه در رسانه‌های جهان بازتاب داشت. فیلم خرس نیست جعفر پناهی یکی از ده فیلم برگزیده نیویورک تایمز معرفی شد و بحث بر سر شایعه انحلال گشت ارشاد در رسانه‌های بین‌المللی ادامه پیدا کرد.

تایم، پرتیراژترین هفتگی خبری در آمریکا، یک گزارش تحقیقی در‌باره واحد بسیج سپاه پاسداران تهیه کرده. نویسنده تایم، تارا کنگرلو می‌نویسد، بسیج، گروه جان‌سختی که نظام ایران آنها را برای سرکوب مخالفت به هر قیمت، تربیت کرده، در حالی که ۱۲ هفته از آغاز اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد، بیش از ۴۰۰ نفر ازجمله ۶۰ کودک را کشته، هزاران نفر را مجروح کرده یا به زندان انداخته و گزارش‌های روزانه درباره سرکوب وحشیانه ماموران نظام، میلیون‌ها ایرانی را که جان خود را برای تغییر نظام به خطر می‌اندازند، خشمگین‌تر ساخته است.

مجله هفتگی تایم در باره موفقیت جنبش‌ به رهبری زنان
مجله هفتگی تایم در باره موفقیت جنبش‌ به رهبری زنان

هفته‌نامه تايم در گزارش دیگری توضیح می‌دهد که چرا جنبش‌های تحت رهبری زنان موفق‌تر است. نویسنده تایم یاسمین سرحان می‌نویسد رهبری زنان در انقلاب اخیر ایران، با نقشه قبلی نبود بلکه محصول مقتضیات بود. او می‌افزاید چالش اعتراضات سراسری تشریح بینشی در باره نوع حکومتی است که باید جای نظام حاکم را بگیرد.

نیویورک تایمز در پیامد گزارش روز دوشنبه درباره انحلال احتمالی گشت ارشاد، روز سه‌شنبه در مقاله‌ای از فرناز فصیحی و کورا انگلبرکت، به بررسی مفهوم آن پرداخته و هر چند اظهارات دادستان کل جمهوری اسلامی در این باره را منابع رسمی تکذیب کرده‌اند، نیویورک تایمز قاطعانه خبر داده که گشت ارشاد یا همان پلیس اخلاقی، تعطیل شده ولی می‌افزاید قانون حجاب اجباری سر جای خود باقی است.

وال استریت جورنال در گزارش روز سه‌شنبه در باره اعتراضات سراسری می‌نویسد در آغاز فراخوان سه‌روزه، کسب‌وکارها با اعتصاب دسته‌جمعی از معترضان حمایت کردند. وال استریت جورنال درباره شایعه انحلال گشت ارشاد می‌نویسد در حالی که اعتراضات سراسری ادامه دارد، نظام ایران قصد دارد در برخی محدودیت‌ها برای پوشش خانم‌ها تجدیدنظر کند، هر چند نویسنده بعید می‌داند امتیاز حکومت، معترضان را راضی کند.

اعتصاب در بازار شوش تهران - چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱
اعتصاب در بازار شوش تهران - چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱

روزنامه بین‌المللی گاردین انگلستان در شماره روز سه‌شنبه، خبر اعتصابات سراسری را با تردید در باره شایعه انحلال گشت ارشاد مخلوط کرده. گاردین در مقاله‌ای از سردبیر دیپلماتیک پاتریک ویتور و خبرنگار مریم فومانی می‌نویسد مغازه‌داران و رانندگان کامیون در بیش از ۴۰ شهر ایران اعتصاب کردند و در تیتر خبر به پیام‌های متناقض درباره گشت ارشاد اشاره می‌کند.

روزنامه اینندیپندنت گزارش اعتصاب مغازه‌داران را با عکسی از خیابان ستارخان منتشر کرد
روزنامه اینندیپندنت گزارش اعتصاب مغازه‌داران را با عکسی از خیابان ستارخان منتشر کرد

روزنامه پرتیراژ ‌ایندیپندنت لندن هم به اعتصابات سراسری پرداخته. ایندیپندنت بالای عکس مغازه ‌های بسته در خیابان ستارخان تهران می‌نویسد در اعتراضات سه روزه که از دوشنبه آغاز شد، معترضان خود را برای درگیری با پلیس‌ها آماده کرده‌اند.

در فرانسه، کانال خبری سه‌زبانه فرانس۲۴ مصاحبه‌ای دارد با نویسنده کتاب «نبض ایران» تارا کنگرلو که می‌گوید در سومین روز اعتراضات و اعتصاباتی که از روز دوشنبه آغاز شد، با شانزدهم آذر روز دانشجو همزمان خواهد بود.

فرست پست، چاپ مومبای، هفته‌نامه پرتیراژ شرکت معظم رسانه‌ای «ریلاینس» هندوستان روز سه‌شنبه بالای عکسی از خبرگزاری فرانسه از تظاهرات ضد حجاب در تهران، می‌نویسد علیرغم سرمای شدید، معترضان به تظاهرات ادامه می‌دهند.

هیندو چاپ چنای، مدرس سابق، دومین روزنامه انگلیسی زبان هندوستان از نظر تیراژ، سرمقاله‌ی روز سه‌شنبه خود را به اعتراضات سراسری ایران اختصاص داده. هیندو می‌نویسد تمرکز قدرت در دست گروهی اندک و کنار گذاشته شدن میانه‌روها در نظام ایران، ظاهرا بازخورد منفی داشته است و مرگ مهسا امینی جرقه‌ای را روشن کرد که شعله‌های آن نظام را در تنگا قرار داده.

مینو مجیدی، ۶۲ ساله، در کرمانشاه به قتل رسید - بی‌بی‌سی
مینو مجیدی، ۶۲ ساله، در کرمانشاه به قتل رسید - بی‌بی‌سی

تیم تحقیقاتی بی‌بی‌سی تاکنون درباره ۷۵ قربانی از صدها معترض کشته شده در اعتراضات سراسری، راستی‌آزمائی کرده. بی‌بی‌سی جهانی در گزارش جدیدی، در باره قربانیان سرکوب در ایران، رویا پیرایی دختر مینو مجیدی، ۶۲ ساله را در فهرست ۱۰۰ زن برجسته خود معرفی می‌کند و می‌نویسد: رویا پیرایی دختر مینو مجیدی است که هنگام اعتراضات که توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه گلوله خورد و کشته شد.

پيرایی کنار گور مادرش با سری تراشیده ايستاد و موی خود را در دست گرفت و به دوربین چشم دوخت.همچنین الناز رکابی صخره‌نورد ایرانی که در مسابقات آسیایی کره جنوبی در میانه اعتراض‌ها علیه حجاب اجباری در کشورش، بدون روسری در رقابت ها حاضر شد. نازنین زاغری راتکلیف زندانی ایرانی-بریتانیایی نیز در لیست ۱۰۰ زن تاثیر گذار قرار گرفته است

خانم مجیدی با شلیک نیروی امنیتی در خیابان‌های کرمانشاه زخمی شد و بنا به گفته دخترش، در راه بیمارستان درگذشت. بنا بر این گزارش، خانم مینو مجیدی در روزی که جان باخت به خانواده گفته بود «اگر من برای اعتراض بیرون نروم، چه کسی می‌رود؟»

فاکس نیوز در پایگاه اینترنتی خود روز سه‌شنبه گزارشی دارد درباره تظاهرات زنان در کابل برای ابراز حمایت از زنان معترض در ایران و همچنین درخواست رعایت حقوق زنان و کودکان در افغانستان، هر چند می‌افزاید اعتراضات کابل از اعتراضات سراسری علیه حکومت در ایران مقیاسی به مراتب کوچکتری دارد.

واشنگتن پست، روزنامه سراسری صبح پایتخت آمریکا، در میان گزارش‌های مربوط به ایران، خبر آسوشیتدپرس درباره صدور حکم اعدام برای پنج متهم به قتل یک بسیجی در جاده کرج-قزوین را مننتشر کرده. به گزارش ایرنا، سیزده زن و مرد به این اتهام در یک شعبه دادگاه انقلاب، محاکمه شدند.

دیلی کاس، بلاگ مشترک علاقمندان حزب دمکرات آمریکا در گزارشی درباره اعتراضات سراسری در ایران می‌پرسد آیا انقلاب ایران دارد شتاب می‌گیرد؟

گزارش لحظه به لحظه مسابقه ایران-آمریکا در جام جهانی در نیویورکر
گزارش لحظه به لحظه مسابقه ایران-آمریکا در جام جهانی در نیویورکر

هفته‌نامه معتبر نیویورکر در جدیدترین شماره خود گزارشی در باره مسابقات جام جهانی قطر چاپ کرده که در آن نویسنده سم نایت، رویدادهای لحظه به لحظه مسابقه تیم اعزامی از ایران با تیم ملی آمریکا را ثبت کرده که در پایان آن،‌ نیمی از فوتبالیست‌های ایرانی کف زمین نشستند و حاضر نمی‌شدند برخیزند.

نشریه پرخواننده بیزنس اینسایدر گزارش می‌دهد که روسیه استفاده از پهپادهای کشنده‌ی ساخت حکومت ایران را به دلیل سرد شدن هوا در اوکراین متوقف کرده.

هفته‌نامه خبری نیوزویک به نقل از یوگنی سیلکین، سخنگوی فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین می‌نویسد پهپادهای مرگبار شاهد ساخت ایران از پلاستیک ساخته شده‌اند و در هوانی زیرصفر درجه کار نمی‌کنند.

گلوب اند میل چاپ تورانتو که پیشتر خبر فراخوان اعتصابات سراسری را در گزارشی منتشر کرده بود، روز سه‌شنبه در پایگاه اینترنتی خود ویدیوئی کوتاهی منتشر کرده و می‌نویسد برای بستن راه‌ها، معترضان در ایران از آتش استفاده می‌کنند.

رادیوتلویزیون رودا در اربیل کردستان عراق در پایگاه اینترنتی انگلیسی‌زبان خود گزارشی در باره اعتصاب مغازه‌داران در شهرهای غرب ایران منتشر کرده و می‌نویسد شهرهای عمده از جمله سنندج، سقز، دیوان‌دره و بانه در اعتصاب عمومی به سر می‌برند.

روزنامه تریبیون قدیمی‌ترین روزنامه انگلیسی‌زبان هندوستان، روز سه شنبه در تفسیری می‌نویسد مغازه‌های ایران در چندین شهر از روز دوشنبه در پاسخ به فراخوان معترضان، اعتصاب خود را آغاز کردند.

نیویورک تایمز در گزارش جدید بعدازظهر سه‌شنبه می‌نویسد سفر رئیس حکومت چین شی جین پینگ به عربستان سعودی و برنامه دیدار با روسای حکومت در کشورهای حاشیه خلیج فارس، نشان می‌دهد که متحدان دیرینه آمریکا در منطقه به چین نزدیک‌تر می‌شوند در حالی که رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است خلائی در منطقه به جا نمی‌گذارد که چین، روسیه و ایران آن را پر کنند.

جعفر پناهی کارگردان خرس نیست یکی از ۱۰ فیلم برگزیده منتقدان نیویورک ت ایمز
جعفر پناهی کارگردان خرس نیست یکی از ۱۰ فیلم برگزیده منتقدان نیویورک ت ایمز

دو منتقد برجسته نیویورک تایمز مانالا دارگیس و ای او اسکات در ردیف چهارم فهرست ده فیلم برگزیده سال ۲۰۲۲ میلادی، فیلم «خرس نیست» از سینماگر زندانی جعفر پناهی را قرار داده‌اند که قرار است در سینماهای آمریکا اکران شود. منتقدهای نیویورک تایمز می‌نویسند کارگردانی صحنه‌های فیلم در ترکیه از دور در زندان در ایران، کاری دشوار و یک مقاومت عمیق است.

نیویورک تایمز در گزارشی از بوئنوس آیرس در باره احتمال صدور ۱۲ سال زندان برای خانم کریستینا فرناندز دو کیرشنر، معاون ریاست جمهوری آرژانتین به اتهام فساد، یادآور می‌شود که سال گذشته دادگاهی خانم کیرشنر را از اتهام سرپوش‌گذاری بر نقش حکومت ایران در انفجار مرگبار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس تبرئه کرد هر چند تحقیق در باره قتل ناگهانی دادستان آلبرتو نیسمان به ضرب گلوله آن هم در روزی که می‌خواست اتهام خانم کیرشنر را اعلام کند، همچنان بی‌نتیجه مانده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG