لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

واکنش‌های گسترده به ارسال «هشدار زمین‌لرزه» در تهران: یک پیامک، چند روایت


سیمای جمهوری اسلامی پیامک هشدار زلزله روی تلفن‌های همراه را ناشی از هک «همراه اول» خواند
سیمای جمهوری اسلامی پیامک هشدار زلزله روی تلفن‌های همراه را ناشی از هک «همراه اول» خواند

ارسال پیامک هشدار زلزله روی گوشی‌های مشترکان «همراه اول» در سومین روز اعتصابات سراسری در کشور با واکنش‌های گسترده در رسانه‌های اجتماعی و اظهارات ضد و نقیض مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی همراه شد.

بامداد چهارشنبه، هم‌زمان با سومین روز اعتصاب سراسری در ایران، مشترکان «همراه اول» پیامکی مبنی بر هشدار زلزله دریافت کردند که در آن از مردم خواسته شده بود از خانه خارج شوند و به «پناهگاهی در اطراف» بروند.

مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی هنوز بر سر این که پیامک هشدار زلزله از کجا روی گوشی‌کاربران ارسال شده در حال ضد و نقیض گویی‌اند
مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی هنوز بر سر این که پیامک هشدار زلزله از کجا روی گوشی‌کاربران ارسال شده در حال ضد و نقیض گویی‌اند

دقایقی پس از انتشار این پیامک خبرگزاری دولتی «میزان» وابسته به قوه قضاییه و شبکه خبر جمهوری اسلامی از هک شدن سیستم مخابراتی همراه اول خبر دادند. معاون پلیس فتا نیز با اعلام این که قطعا زلزله‌ای در کار نیست گفت که این پیامک می‌تواند شیطنت یک کاربر یا هک باشد. حامد یزدی مهر، مدیرکل سازمان مدیریت بحران استان تهران، آن را جعلی خواند و از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند «و از منازل به دلیل هشدار زلزله خارج نشوند.»

اما سامانه «همراه اول» با ارسال پیامکی به کاربران این شبکه اعلام کرد که پیام هشدار زلزله صحت ندارد.

در یکی از برنامه‌های خبری سیمای جمهوری اسلامی نیز مدیرکل ارتباطات همراه اول با عذرخواهی از مشترکانی که پیامک قبلی را دریافت کرده‌اند، وقوع هرگونه «هک و نفوذ در شبکه» را رد کرد و گفت که ارسال این پیامک «به دلیل خطای تیم تحقیقاتی که بر روی قابلیت هشدار بلایای طبیعی سیل یا زلزله کار می‌کردند بوده و پیامکی که قرار بود «صرفا برای تیم تحقیقاتی ارسال شود، به دلیل اشتباه برای برخی مشترکین ارسال شده است.»

سیدمجید میراحمدی، معاون وزیر کشور، نیز با تکرار این ادعا گفت که موضوع نه هک بوده و نه مسئله خاص امنیتی، و صرفا «اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول» بوده است.

این در حالی است که ایسنا در روایتی متفاوت نوشت که دارندگان تلفن‌های همراه سامسونگ و گوگل پیام هشدار وقوع زلزله را «از سوی گوگل» دریافت کرده‌اند.

کاربری هم در توییتر نوشته است که هشدار مربوط به «گوگل ارث است و ربطی به مخابرات نداره که می‌گن هک شده. و البته نادرسته چون گوگل ارث هیچگاه پیام هشدار نمی‌ده.»

XS
SM
MD
LG