لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

رئیس اطلاعات ملی آمریکا: خطر اعتصابات به مرور برای جمهوری اسلامی بیشتر می‌شود


ایوریل هینز، رئیس تشکیلات اطلاعات ملی آمریکا
ایوریل هینز، رئیس تشکیلات اطلاعات ملی آمریکا

ایوریل هینز، رئیس تشکیلات اطلاعات ملی آمریکا روز شنبه گفت که جمهوری اسلامی اعتراضات جاری در ایران را «تهدیدی قریب الوقوع» برای خود نمی‌بیند.

او در مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی نیوز گفت که رهبران جمهوری اسلامی ممکن است اعتراضات را اکنون به عنوان یک تهدید نبینند، اما به دلیل تورم بالا و عدم اطمینان اقتصادی ممکن است با ناآرامی‌های بیشتری روبرو شوند.

او گفت: «ما نمی‌بینیم که رژیم اعتراضات را تهدیدی قریب‌الوقوع برای ثبات» خود در نظر بگیرد. هینز گفت: «از سوی دیگر... آنها واقعاً با چالش‌هایی روبرو هستند و حتی در سراسر کشور شاهد تعطیلی پراکنده کسب‌وکارها هستند، [که] از دیدگاه ما، این یکی از مواردی است که به مرور زمان منجر به خطر بیشتر ناآرامی و بی‌ثباتی می‌شود.»

اعتراضات در ایران پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد که گشت ارشاد او را به دلیل داشتن حجاب «نامناسب» دستگیر کرد.

بر اساس برآوردهای گروه‌های حقوق بشری اگرچه جمهوری اسلامی سعی کرده است با خشونت اعتراضات را سرکوب کند و بیش از ۴۵۰ معترض را کشته و ۱۸ هزار نفر را دستگیر کرده است، اعتراضات گسترده در ایران همچنان ادامه دارد.

به نوشته نشریه «هیل»، هینز روز شنبه گفت که جمهوری اسلامی به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ادامه می‌دهد، اما با برخی مقاومت‌های داخلی در مورد چگونگی واکنش موثر روبرو است.

هینز گف حتی در درون جمهوری اسلامی هم در مورد چگونگی واکنش دقیق به اعتراضات شاهد اختلافات هستیم.

در همین حال رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که رهبری جمهوری اسلامی ایران خود را در «چرخه‌ای معیوب» حبس کرده است که ارتباطش را با مردم خود و جامعه بین‌المللی قطع کرده است.

جمهوری اسلامی ایران برای بار چندم گفته است که اعتراضات با تشدید سرکوب‌ها کاهش یافته است، اما معترضان بار دیگر برای یک حضور عمده خیابانی از ۱۴ آذر به بعد، برنامه ریزی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG