لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

واکنش سناتورهای آمریکایی به اعتراضات سراسری: مردم ایران باید از «حقوق جهانی» خود بهره‌مند شوند


اعتراضات ۱۴۰۱
اعتراضات ۱۴۰۱

در پی ادامه اعتراضات و اعتصابات سراسری در ایران، شمار بیشتری از مقامات و قانون‌گذاران آمریکایی حمایت‌شان از معترضان را اعلام کرده و برخورد خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی با آنها را محکوم می‌کنند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها دو سناتور آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نسبت به اعتراضات و رویدادهای اخیر ایران در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده‌اند.

سناتور کریس ون هالن، قانون‌گذار دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده از ایالت مریلند، در حساب رسمی خود در توییتر ضمن حمایت از معترضان ایرانی، خواستار «عدالت و آزادی» برای مردم ایران شد.

او در این توییت نوشت: «ما باید به حمایت از معترضان ایرانی که خواستار آزادی و عدالت هستند، ادامه دهیم. به اصطلاح پلیس امنیت اخلاقی باید کاملاً - نه فقط در کلام، بلکه در عمل - از میان برداشته شود و مردم ایران بتوانند از حق جهانی خود برای زندگی، آزادی، و خوشبختی برخوردار شوند.»

سناتور مارشا بلکبرن، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده از ایالت تنسی، نیز در توییتی به مسمومیت دانشجویان ایرانی اشاره کرده‌ است.

او در این توییت نوشته است: «بیش از هزار دانشجوی ایرانی علائمی مرتبط با مسمومیت غذایی دارند. آیا این کاری عمدی توسط رژیم [ایران] بوده است؟»

این در حالی است که دانشجویان، این «مسمومیت‌های سریالی» در چند دانشگاه ایران با خوردن غذای دانشگاه را «عمدی» دانسته‌ و با اعتراضات خود از حاکم شدن فضای امنیتی بر مراکز آموزشی انتقاد کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های حقوق بشری، اعتراضات دانشجویی در این مدت در دست‌کم ۱۴۳ دانشگاه برقرار بوده و شمار دانشجویان بازداشت شده ۵۸۴ تن ثبت شده است.

علاوه بر بازداشت صدها دانشجو و صدور احکام سنگین از جمله زندان و شلاق علیه آنها، شمار قابل توجهی از دانشجویان در مراکز آموزش عالی ایران از تحصیل تعلیق شده و ورود آنها به دانشگاه‌ها ممنوع شده است.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از ۲۶ شهریور تا پانزدهم آذر ۴۷۳ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان تا ۱۵ آذر را هم ۱۸۲۲۷ نفر اعلام کرد و افزود که از این تعداد هویت ۳۶۰۳ تن مشخص شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG