لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

اعتصاب گسترده در شهرهای ایران؛ سپاه و قوه قضاییه بار دیگر معترضان را تهدید کردند


تصویری از اعتصاب در تهران در ماه آبان.
تصویری از اعتصاب در تهران در ماه آبان.

در حالی که اعتصاب گسترده در شهرهای ایران از روز دوشنبه آغاز شده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای از اعدام چهار متهم به همکاری با اسرائیل تمجید کرد و از قوه قضاییه خواست به پرونده معترضان بازداشتی «رسیدگی قاطع» کند.

سپاه در بیانیه خود اعدام این چهار نفر را «گامی امیدافزا و نویدبخش... برای تقویت اطمینان مردم» به قوه قضائیه جمهوری اسلامی خوانده است.

به گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه، حسین اردوخان‌زاده، شاهین ایمانی محمودآباد، میلاد اشرفی آتباتان، و منوچهر شهبندی بجندی اعدام‌شدگان روز یکشنبه هستند.

در ادامه این بیانیه، سپاه خواهان «رسیدگی قاطع و سریع پرونده‌های» بازداشتی‌ها شده و تهدید کرده نیروهای امنیتی در «برخورد قاطعانه و مقتدرانه» با معترضان درنگ نخواهند کرد.

تهدیدات «قاضی‌القضات»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، روز دوشنبه در سخنانی تهدید کرد کسانی که مردم را به اعتصاب فرا می‌خوانند، «با سرعت و قاطعیت... شناسایی و دستگیر و مجازات» خواهند شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران
غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران

قاضی‌القضات جمهوری اسلامی دعوت به اعتصابات را «دهن‌کجی به قانون و شرع» خواند و معترضان را تهدید کرد: «ممکن است در زمان مشخصی دستگاه‌های مسئول صبر پیشه کنند اما این صبر بی پایان نیست.»

به گفته وی، احکام مربوط به پرونده‌های افراد بازداشتی در اعتراضات کرج و اصفهان در حال آماده ‌شدن است.

او در بخش دیگری از سخنانش اعدام روز یکشنبه چهار ایرانی را «منطبق با قانون» دانست.

تهدیدات نهادها و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی علیه معترضان در حالی صورت می‌گیرد که طبق آمار ارائه‌شده از سوی ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، از ۲۶ شهریور تا ١٣ آذر، دست‌کم ۴۷۱ نفر در اعتراضات ایران کشته شده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

XS
SM
MD
LG