لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

مهاجم سابق پرسپولیس: ایران را ترک کردم چون مردم را دار می‌زدند


یورگن لوکادیا، مهاجم هلندی
یورگن لوکادیا، مهاجم هلندی

یورگن لوکادیا، بازیکن هلندی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس که اواخر آذر امسال بصورت غیرمنتظره‌ای ایران را ترک کرد، سرانجام سکوتش را شکست و و از «دار زدن مردم» توسط جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

او که یکی از بهترین گلزنان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران بود، پیش از پایان نیم فصل به هلند بازگشت و قراردش با پرسپولیس را به‌صورت یک طرفه فسخ کرد.

این موضوع بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ورزشی و شبکه‌های اجتماعی داشت و با واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران ایرانی همراه شد.

به دنبال حملات برخی از مقامات ایرانی و رسانه‌های حکومتی به یورگن لوکا، او چهارشنبه ۱۴ دی در حساب کاربری خود در اینستاگرم درباره دلایل خروج خود از ایران توضیحاتی داد.

این بازیکن هلندی با انتقاد از برخی کاربران فضای مجازی با لحنی گلایه‌مند نوشت :«از دور قضاوت کنید، لطفا همه آن پیام‌های نفرت‌انگیز را بفرستید، من را میمون صدا کنید، آن ایموجی‌ها را بفرستید، اما زمانی که آنجا بودم تمام تلاشم را کردم.»

او در ادامه با انتقاد از رسانه‌های حکومتی ایران گفت :«این دیوانه‌کننده است که رسانه‌ها من را به‌عنوان فرد بدی نشان می‌دهند که بدون دلیل رفته‌ام.»


یورگن لوکادیا گفت :«ما فوتبال بازی می‌کردیم در حالی‌که مردم را دار می‌زدند. پس از آن هم باید مسابقه می‌دادیم، در حالی‌که سایر فوتبالیست‌ها به دار آویخته می‌شوند.»

در جریان دور تازه اعتراضات سراسری در ایران، تعدادی از فوتبالیست‌های سرشناس ایرانی به اتهام همراهی با مردم بازداشت شده‌اند. این در حالی است که امیر نصر آزادانی، بازیکن پیشین تیم پرسپولیس نیز در خطر اعدام قرار دارد.


اظهارات جدید یورگن لوکادیا تا هنگام نوشتن این مطلب عمدتا با سکوت رسانه‌های داخلی ایران مواجه شده است. مدیران باشگاه پرسپولیس نیز از اظهارنظر شفاف در این زمینه خودداری کردند و از گردآوری اسناد و مدارک لازم برای شکایت از این بازیکن به فیفا خبر دادند.


اما توضیحات یورگن لوکادیا بصورت گسترده‌ای توسط کاربران ایرانی بازنشر شد و آنها از جنبه‌های گوناگونی به اظهار نظر در این رابطه پرداختند.

بسیاری از کاربران با حمایت از یورگن لوکادیا به شدت از «حملات نژادپرستانه، توهین‌آمیز، و ناشایست طرفداران حکومت، ارزشی‌ها، و سایبری‌ها» به این بازیکن انتقاد کردند.

تعدادی از کاربران با اشاره به اینکه یورگن لوکادیا حتی نتوانست چند ماه زندگی در ایران را تحمل کند، از بخت بد خود گلایه کرد‌اند که بیشتر از چهار دهه در کشوری با «چنین حکومت نالایقی» زندگی می‌کنند.

گروهی دیگر ضمن تحسین یورگن لوکادیا برای بیان واقعیت‌های تلخ کنونی ایران، از فوتبالیست‌ها، ورزشکاران، هنرمندان، و سلبریتی‌های ایرانی که ساکت هستند، انتقاد کردند.

برخی از کاربران با اشاره به قرارداد نجومی کریستیانو رونالدو با تیم النصر و سفر او به عربستان، فرار یورگن لوکادیا از ایران را که یک بازیکن نه‌چندان مطرح اروپایی است، بیانگر وضعیت موجود در منطقه دانستند.

XS
SM
MD
LG