لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

شاهزاده رضا پهلوی: علی دایی و علی کریمی «سرمایه‌های ملی ایران» هستند


واکنش‌ها به متوقف کردن هواپیمای مسافربری حامل خانواده علی دایی ادامه دارد.
واکنش‌ها به متوقف کردن هواپیمای مسافربری حامل خانواده علی دایی ادامه دارد.

بازگرداندن هواپیمای مسافربری از آسمان دبی برای جلوگیری از سفر همسر و فرزند علی دایی، واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی داشته و شاهزاده رضا پهلوی این چهره جهانی فوتبال ایران را سرمایه ملی ایران نامیده که ملت ایران در کنار او و خانواده‌اش می‌ایستد.

پرواز هواپیمایی ماهان از فرودگاه تهران به مقصد دبی روز دوشنبه پنجم دی با ده‌ها مسافر از آسمان بازگردانده و در جزیره کیش به زمین نشانده شد تا مقامات امنیتی مونا فرخ‌آذری و نورا دایی، همسر و دختر علی دایی، را از آن پیاده کنند.

این اقدام با اعتراض اسطوره فوتبال ایران روبه‌رو شد و چهره‌های سرشناس داخلی و خارجی نیز به آن واکنش نشان دادند.

یکی از تازه‌ترین واکنش‌ها، توییت روز سه‌شنبه ششم دی شاهزاده رضا پهلوی است که در آن علی دایی و علی کریمی را «سرمایه‌های ملی ایران» خوانده است.

شاهزاده رضا پهلوی با بیان این که این چهره‌های شاخص فوتبال ایران «سال‌ها مردم‌شان را شاد کردند و امروز پشتیبان مردم در مبارزه برای آزادی ایران هستند» نوشت: «ملت ایران قدر سرمایه‌های ارزشمند خود را می‌داند، و در کنار آنها و خانواده‌شان می‌ایستد.»

علی دایی گفته است، اگر مشکلی بوده چرا همسر و فرزندش را بازداشت نکردند و اگر مشکلی نیست چرا آنها را برگردانده‌اند؟ شماری از ورزشکاران، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و فعالان سیاسی و اجتماعی نیز در رسانه‌های اجتماعی به این اقدام نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی واکنش نشان داده‌اند.

حسین ماهینی، فوتبالیست سرشناس، در توییتی با نقل خاطره‌ای از مادربزرگش، به طور ضمن از علی دایی حمایت کرد و گفت که او حتی گاهی نام نوه‌هایش را پس و پیش می‌گفت، اما هر وقت فوتبال می‌دیدیم می‌گفت «علی دایی گل زد؟»

او تأکید کرد: «یک سری آدم رخنه کرده‌اند در دل پیر و جوان.»

واکنش حمید فرخ‌نژاد به این واقعه با استقبال علی کریمی روبه‌رو شد و آن را بازتاب داد. فرخ‌نژاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت:‌ «حکومتی که زمانی به خودش می‌نازید ریگی را از آسمان کشیده پایین، به جایی رسیده که از زن و بچه علی دایی هم وحشت دارد.»

علی کریمی، همچنین استوری محمد تقوی دیگر بازیکن سابق تیم ملی را به اشتراک گذاشت که در آن جمهوری اسلامی را «قدرت قلابی اول منطقه» خوانده و گفته که به لطف تکنولوژی، اعمال جنایتکارانه حکومت - مانند دهه شصت - پنهان نمی‌ماند و با اشاره به گفته علی خامنه‌ای نوشته: «خدای دهه شصت شما مطمئنا خدای الآن نیست.» رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی‌ای در مهر ماه «خداوند سال ۱۴۰۱ را همان خداوند سال ۱۳۶۰» خوانده بود.

حجت کلاشی، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نیز در توییتی نوشت: «این مشخصات حکومتی است که ترسیده و سست و پوک شده و پایه‌هایش را موریانه خورده. از سایه خودش هم وحشت دارد. چنگ و دندان نشان می‌دهد اما بیشتر بیچاره و بدبخت دیده می‌شود تا دلاور و توانا.»

علی ملیحی،‌ روزنامه‌نگار ساکن ایران، نیز نوشت: «زنده باد علی دایی، قهرمان مردم.»

سودابه قیصری، مترجم، نیز با اشاره به این اقدام مقامات جمهوری اسلامی نوشت: «کلا از عقل خبری نیست.»

علی احمدنیا، دیگر روزنامه‌نگار داخل ایران، هم با بیان این که «شورای امنیت ملی این مملکت برای همسر یک بازیکن فوتبال مصوبه داده»، تأکید کرد: «تو خود حدیث مفصل بخوان.»

امیر رضا خادم، رئیس سابق فدراسیون کشتی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، هم نوشت: «اصلا خارج و دنیا و اعتبار جهانی و ... بی‌خیال؛ من مانده‌ام واقعاً حتی یک نفر از اعضای مجمع تشخص مصلحت نظام و یا شورای عالی امنیت ملی، تا به حال به سرعین رفته و دیده‌اند که تقریبا هیچ مغازه‌ای را نمی‌شود پیدا کرد که عکس علی دایی در داخل آن نباشد!»

او تأکید کرد: «واقعا یک لحظه می‌اندیشید که با چنین اعمالی چه بر سر اعتماد و همبستگی ملی می آورند؟! یعنی خداوکیلی خروج یک فرد که جرمش بستن مغازه خودش بوده، تا این حد استراتژیک بود؟»

روز دوشنبه برخی از رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که مرکز رسانه قوه قضاییه در بیانیه‌ای اعلام کرده علت بازگرداندن همسر و فرزند علی دایی همراهی با اعتراضات سراسری و «دعوت به اعتصاب» بوده است و ادعا کرده است «همسر علی دایی متعهد شده بود قبل از قصد خروج از کشور نهادهای ذی‌ربط را از تصمیم خود مطلع کند.»

علی دایی سه‌شنبه ۶ دی به وب‌سایت تابناک گفت این ادعا واقعیت ندارد و همسرش «هیچ تعهدی مبنی بر مطلع کردن مقامات یا نهادها و ادارات قبل از سفر خارجی نداده است.»

مرکز رسانه قوه قضاییه نیز اعلام کرد «هیچ اطلاعیه‌ای درباره خانواده علی دایی صادر نکرده است.»

آقای دایی همچنین ادعای خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران را در مورد قصد همسر و دخترش برای سفر به آمریکا «دروغ» خواند و بلیت برگشت آن‌ها را به رسانه‌ها ارائه کرد.

خبرگزاری تسنیم همچنین نوشت که بازگرداندن خانواده علی دایی بر اساس «مصوبه شورای امنیت کشور» انجام شده است.

XS
SM
MD
LG