لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

روزنامه وابسته به شهرداری تهران علی دایی را به «تکبر» متهم کرد


علی دایی
علی دایی

پس از بازگرداندن پرواز مسافربری تهران به دبی برای جلوگیری از خروج خانواده علی دایی از کشور، این بار سردبیر روزنامه همشهری وابسته به شهرداری تهران، چهره جهانی فوتبال ایران را به «تکبر» و «دروغگویی» متهم کرد.

حمله افراد وابسته به جمهوری اسلامی به علی دایی، از پرآوازه‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ ایران، پس از آن شدت گرفته که او درباره کشته شدن اسرا پناهی، دختر دانش‌آموز اهل زادگاهش اردبیل، اطلاع‌رسانی و اظهارنظر کرد.

دانیال معمار، سردبیر روزنامه همشهری که زیر نظر علیرضا زاکانی شهردار پایتخت اداره می‌شود، در یادداشتی به اظهارات علی دایی که گفته بود «در کدامین ورزشگاهی که شما ساخته‌اید، من به این‌جا رسیده و دیده شده‌ام؟» واکنش نشان داد.

او این اظهارات را «متکبرانه» دانسته و با اذعان به این که آقای دایی اسطوره فوتبال ایران است و بارها جزو برترین‌های تاریخ فوتبال آسیا و جهان بوده و بر همین اساس ورودی اصلی ورزشگاه آزادی به اسم او نام‌گذاری شده است، گفت: «وقتی داشتید آن جمله عجیب را در پیام‌تان می‌نوشتید به آن شروع ورزشی در زادگاه‌تان فکر کردید یا فقط خاطره حضور در بوندسلیگا را به یاد آوردید؟»

معمار از علی دایی خواسته مستنداتش را درباره علت فوت اسرا پناهی، دانش‌آموز اهل اردبیل که در جریان اعتراضات سراسری ایران جان باخت، منتشر کند تا به ادعای او «دروغ‌ها» آشکار و «دروغگویان» رسوا شوند.

سردبیر همشهری با بیان این که علی دایی در «معتبرترین دانشگاه این مملکت با بودجه عمومی» تحصیل کرده، او را به همراهی با فراخوان‌های اعتراضات و اعتصابات سراسری متهم کرد.

علاوه بر حمله سردبیر روزنامه همشهری به علی دایی، آمنه سادات ذبیح‌پور که به «بازجو خبرنگار» شهرت دارد، در توییتی با هشتگ علی دایی نوشت «دوران بزن در رو تمام شده» است.

در پی حمایت علی دایی از اعتراضات سراسری ایران، گذرنامه این چهره جهانی فوتبال کشور توقیف شد، رستوران و جواهرفروشی او پلمب شد، و هواپیمای حامل همسر و فرزندش، مونا فرخ‌آذری و نورا دایی در اقدامی غیرمنتظره از آسمان دبی به جزیره کیش بازگردانده شد تا از خروج خانواده او از کشور جلوگیری شود.

اقدامی که حمایت گسترده داخلی و بین‌المللی را از این چهره جهانی فوتبال ایران به دنبال داشت. از جمله شاهزاده رضا پهلوی، او را در کنار علی کریمی، به عنوان «سرمایه‌های ملی ایران» معرفی کرد.

آقای دایی پس از این اقدام مقامات جمهوری اسلامی با کنایه به واقعه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری پی‌اس ۷۵۲، گفت «خدا را شکر می‌کنم که هواپیمایشان مورد اصابت موشک‌های دشمن قرار نگرفت!»

XS
SM
MD
LG