لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

وزیر ورزش جمهوری اسلامی: موفقیت ایران در جام جهانی با مدیریت نهادهای امنیتی انجام شد 


رامین رضاییان در دومین بازی تیم جمهوری اسلامی در جام جهانی قطر گل دوم این تیم به ولز را زد.
رامین رضاییان در دومین بازی تیم جمهوری اسلامی در جام جهانی قطر گل دوم این تیم به ولز را زد.

وزیر ورزش جمهوری اسلامی که برای توضیح در مورد علت «سوءمدیریت در برنامه ورزش حرفه‌ای فوتبال» به مجلس آمده بود فضای جام جهانی قطر و دلیل ناکامی را وجود «اوج فتنه» در قطر اعلام و عنوان کرده که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکومت ایران در این فرایند ورزشی دخالت مستقیم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه ۱۳ دی‌ماه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مجتبی یوسفی، نماینده اهواز گفته است: در جام جهانی قطر که ماه گذشته برگزار شد، شاهد «اوج فتنه و آشوب دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی بودیم»، اما موفق نشدند.

این مقام ارشد ورزش در دولت ابراهیم رئیسی مدعی شد که بنا بوده برخی ورزشکاران ایرانی حاضر در قطر «اعلام پناهندگی» کنند و عده‌ای هم در سکوها شعارهای «ساختارشکنانه» بدهند که از همه اینها جلوگیری شده است.

در جریان برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، برخی از ایرانیان با برخورد خشونت‌بار هنگام ورود به ورزشگاه‌ها یا روی سکوهای تماشای بازی‌ها به دلیل همراه داشتن پرچم‌های ایران با نقش شیر و خورشید، پلاکاردهای حاوی شعارهای «زن، زندگی، آزادی» یا پیراهن‌های دارای شعارهای این جنبش مواجه شدند.

وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی امروز سه‌شنبه تاکید کرده است که نهادهای امنیتی همچون «وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» به همراه چندین نهاد دولتی و حاکمیتی دیگر در مدیریت تیم ملی فوتبال، امور تماشاچیان و....دخالت مستقیم داشته‌اند. سجادی برای توضیح بیشتر در این باره از هیات رئیسه مجلس درخواست کرد تا جلسه‌ای «غیرعلنی» تشکیل شود تا در این مورد بیشتر توضح دهد.

بر اساس میثاق‌نامه‌های بین‌المللی فیفا در حوزه بازی‌ها و برگزاری مسابقات فوتبال که کشورهای عضو، از جمله ایران که آن را پذیرفته‌ است، هر گونه دخالت دولتی به ویژه نهادهای امنیتی در فرایند ورزشی، ممنوع است.

حمید سجادی در این جلسه مجلس شورای اسلامی که برای بررسی نقاط ضعف مدیریت او در حوزه ورزش به ویژه بازی‌های جام جهانی بوده، با اشاره به جام جهانی قطر اظهار داشت: نظام اسلامی با «پیروزی و سرافرازی» این «مرحله» را «سپری کرد.»

تیم فوتبال جمهوری اسلامی در سه بازی خود در جام جهانی با دو باخت به انگلیس و آمریکا و یک برد در مقابل ولز، از صعود به مرحله حذفی بازماند.

XS
SM
MD
LG