لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

نازنین بنیادی در حمایت از کارزار عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام‌ها در ایران شد


نازنین بنیادی
نازنین بنیادی

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی با حمایت از کارزار سازمان عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام‌ها در ایران شد.

او در این پیام، درخواست سازمان عفو بین‌الملل را که خواستار ارسال نامه‌های اعتراضی به دفتر سفارت ایران در مقر اتحادیه اروپا در بلژیک شده است، به اشتراک گذاشت.

این نامه‌های اعتراضی خطاب به محسنی اژه‌ای است و از رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌خواهد که سریعاً اعدام معترضان زندانی در ایران را متوقف کند.

نازنین بنیادی همراه با لینک این کارزار اینترنتی، بخشی از متن نامه اعتراضی سازمان عفو بین‌الملل را نیز در حساب کاربری خود به اشتراک گذاشت. در این متن آمده است: «حداقل هفت نفر در ایران در ارتباط با اعتراضات سراسری محکوم به اعدام هستند، و ده‌ها نفر دیگر در معرض خطر اعدام هستند.»


او در ادامه نوشت: «حکومت ایران، حق محاکمه عادلانه را از معترضان سلب کرده است، و بسیاری را مورد شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر مانند شلاق، شوک الکتریکی، و تهدید به مرگ و خشونت جنسی قرار داده است.»

این بازیگر و فعال حقوق بشر در بخش دیگری افزود: «در بحبوحه افزایش اعدام‌ها از اواخر آوریل، در ۱۹ مه مقامات ایرانی به‌صورت خودسرانه سه معترض شکنجه شده به نام‌های مجید کاظمی، سعید یعقوبی، و صالح میرهاشمی را که به ناحق محکوم شده بودند، در اصفهان اعدام کردند.»

سازمان عفو بین‌الملل از همه خواسته است که این متن یا نامه‌های اعتراضی خود را به دفتر سفارت ایران در مقر اتحادیه اروپا در بلژیک ارسال کنند و خواستار توقف اعدام‌ها در ایران شوند.

متن مذکور به زبان انگلیسی است ولی به گفته این سازمان، نامه‌های اعتراضی را می‌توان به هر زبانی برای دفتر سفارت ایران در اتحادیه اروپا فرستاد. این سازمان می‌خواهد تا نامه‌های اعتراضی تا ۲۳ ژوئیه ارسال شود.

مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی
مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی

مجید کاظمی‌شیخ‌شبانی، سعید یعقوبی‌کردسفلی، و صالح میرهاشمی، متهمان پرونده «خانه ‌اصفهان» بامداد جمعه ۲۹ اردیبهشت اعدام شدند. این سه نفر به قتل دو بسیجی و یک مامور انتظامی متهم شده بودند. این در شرایطی بود که آنها و خانواده‌هایشان بارها این اتهام را رد کرده بودند. این سه متهم همچنین گفته بودند که پس از شکنجه‌های فراوان وادار به انجام اعترافات تلویزیونی شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پیشتر در پاسخ کتبی به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا پیرامون واکنش دولت جو بایدن به اعدام سه متهم پرونده «خانه ‌اصفهان» اعلام کرد: «ما اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی، و سعید یعقوبی از سوی رژیم ایران را به قوی‌ترین شکل ممکن، محکوم می‌کنیم و همراه با مردم ایران، خود را شریک غم خانواده این سه تن می‌دانیم.»

این سخنگو اعلام کرد: «همان‌طور که پیشتر هم گفته‌ایم، از این رفتار رژیم مشخص است که هیچ درسی از اعتراض‌هایی که از شهریور ماه سال پیش شروع شد، نگرفته است. جای تعجب ندارد که بسیاری از جوانان در ایران خواستار تغییر هستند و یا در دسته‌های متعدد در حال ترک کشور هستند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG