لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

حکم «اعدام در ملأ عام» دو تن از متهمان حمله به شاهچراغ تائید شد


دو تن از متهمان حمله به حرم شاهچراغ در شیراز
دو تن از متهمان حمله به حرم شاهچراغ در شیراز

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، روز چهارشنبه ۳ خرداد، از تائید حکم «اعدام در ملأ عام» دو تن از متهمان پرونده «حمله به شاهچراغ» خبر داد.

بنا بر این گزارش، دیوان عالی کشور با رد فرجام‌خواهی وکلای مدافع محمد رامز رشیدی و نعیم هاشمی‌‌قتالی، متهم به «معاونت در افساد فی‌الارض، بغی و اقدام علیه امنیت کشور» حکم اعدام آنها را تائید کرد.

رئیس کل دادگستری فارس اتهام این دو شهروند غیر ایرانی را «مسلح‌سازی، تدارکات، پشتیبانی و هدایت» مهاجم اصلی به حرم شاهچراغ عنوان کرده است.

کاظم موسوی از جمله اتهامات این دو محکوم به اعدام را «تحویل اسلحه، اسکان مهاجم اصلی پس از ورود به ایران و تهیه بلیط سفر به شیراز» ذکر کرده است.

مقام‌های قضایی پنج متهم این پرونده را تبعه «یکی از کشورهای همسایه» ذکر کرده‌اند. این در شرایطی است که در برخی گزارش‌ها، محمد رامز رشیدی و نعیم هاشمی‌قتالی، شهروندان افغانستان معرفی شده‌اند.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان حمله مسلحانه به «حرم شاهچراغ» که آبان‌ماه سال گذشته رخ داد ۱۳ تن کشته شدند.

حکومت جمهوری اسلامی اعلام کرد که مهاجم اصلی که با نام‌های مستعاری همانند «ابوعایشه» و «حامد بدخشان» معرفی ‌شده، در جریان درگیری با نیروهای انتظامی کشته شده است.

در این حال، رئیس کل دادگستری فارس اعلام کرد محمد رامز رشیدی و نعیم هاشمی‌قتالی «به زودی در خیابان ۹ دی شیراز» به دار آویخته خواهند شد.

تائید احکام اعدام این دو متهم با انتقادهای گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

میلاد عیسی‌پور، فعال مدنی، گمنام بودن این متهمان را موجب کم‌هزینه‌بودن «قتل حکومتی» آنها توصیف کرده است.

ایران از لحاظ بالاترین شمار اعدام‌ها، بعد از چین دومین کشور جهان محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG