لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

حکم «قصاص» محمد قبادلو، معترض زندانی، در دیوان عالی کشور تأیید شد


محمد قبادلو، معترض زندانی محکوم به اعدام
محمد قبادلو، معترض زندانی محکوم به اعدام

وکیل محمد قبادلو، معترض زندانی، از تأیید حکم «قصاص» موکلش از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی خبر داد.

امیر رئیسیان روز سه‌شنبه، ۲ خردادماه، در گفت‌و‌گو با شبکه شرق اعلام کرد دیوان عالی کشور با رد درخواست اعاده دادرسی، حکم «قصاص» صادر شده از سوی دادگاه کیفری را تأیید کرده است.

این در حالی است که به گفته این وکیل دادگستری موضوع سلامت روان محمد قبادلو و تصاویر دوربین‌های مداربسته در هیچ یک از مراحل دادرسی مورد توجه قرار نگرفته است.

مادر این معترض جوان می‌گوید کشته‌شدن فرید کرم‌پور، مامور نیروی انتظامی، ارتباطی به پرونده فرزندش ندارد و مرگ این مامور ناجا در مکان دیگری رخ داده است.

محمد قبادلو که به بیماری «اختلال دوقطبی» مبتلا است به قتل یک مامور نیروی انتظامی به نام فرید کرم‌پور به وسیله زیر گرفتن او با خودرو سواری متهم شده است.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، خواستار گذشت خانواده فرید کرم‌پور و رهایی محمد قبادلو از طناب اعدام شده است.

این معترض ۲۲ ساله که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شد در دو پرونده جداگانه در دادگاه‌های بدوی به اتهام قتل و محاربه به اعدام محکوم شده‌ است.

سازمان عفو بین‌الملل بهمن ماه گذشته در بیانیه‌ای احکام اعدام صادره علیه محمد قبادلو را «محرومیت خودسرانه او از حق حیات» دانست و عدم دسترسی این معترض به داروهای لازم برای اختلال دوقطبی را موجب تشدید آسیب‌پذیری او در دوران بازجویی‌ و محاکمه‌های او برشمرد.

به رغم شکل‌گیری اعتراضات علیه اعدام معترضان متهم در پرونده «خانه اصفهان» در چندین شهر ایران و سراسر جهان، مقامات جمهوری اسلامی ایران همچنان به اجرای احکام اعدام معترضان ادامه می‌دهند.

بر پایه گزارش وبسایت حقوق بشری «هرانا» در اردیبهشت‌ماه سال جاری دستکم ۱۱۴ تن در ایران اعدام شده‌اند.

XS
SM
MD
LG